Kraków wspomina Mistrza. Jego pogrzeb za rok

W poniedziałek minie rok od śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W pierwszą rocznicę śmierci Kraków wspomni Mistrza.

Aktualizacja: 27.03.2021 08:11 Publikacja: 27.03.2021 07:58

Kraków wspomina Mistrza. Jego pogrzeb za rok

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

A uroczystości pogrzebowe kompozytora odbędą się 29 marca 2022 roku - przekazało Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

 

Wspomnienie Maestro

- Mija rok od śmierci Mistrza. Krzysztof Penderecki niezmiennie zajmuje ważne miejsce w pamięci wszystkich krakowian, a jeszcze bardziej szczególne w pamięci tych, którzy kształtują kulturę miasta. Rocznica jest okazją, by wspominać Mistrza przy Jego muzyce – podał krakowski magistrat.

W mieście zaplanowano szereg spotkań i koncertów z udziałem publiczności, ale z powodu pandemii niektóre inicjatywy musiały zostać przesunięte na inne terminy, a część odbędzie się w formule online.

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która powstała dzięki wsparciu Krzysztofa Pendereckiego, przygotowała wyjątkowy program upamiętniający rocznicę śmierci Mistrza.

Jednak koncert zaplanowany na 28 marca odbędzie się dopiero po zniesieniu obostrzeń. Orkiestra planuje wykonanie monumentalnego „Kadiszu" na sopran, tenor, głos recytujący, chór męski i orkiestrę.

W Bunkrze Sztuki zostanie otwarta wystawa: Krzysztof Penderecki „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu. Ogród wobec muzyki", w organizacji której uczestniczy również Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Planowana jest również publikacja pod tym samym tytułem. Z kolei Krakowskie Forum Kultury zaprasza na przypomnienie zeszłorocznego cyklu zatytułowanego „Mistrz Penderecki", a także udostępnia nagrania, które powstały w ramach projektu: Muzyczny ślad Krakowa.

Autografy dzieł Mistrza znalazły się na wystawie „Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum", która 18 marca została otwarta w Bibliotece Jagiellońskiej, w ramach 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena (aktualnie ekspozycja nie jest dostępna ze względu na wprowadzone obostrzenia).

Mamy wpływ na rzeczywistość

Rada Legislacyjna
"Rzeczpospolitej"

ŚLEDŹ NAS

 

Penderecki zabrzmi w sieci

Mistrza wspominać będzie także Krakowskie Biuro Festiwalowe, które na platformie Play Kraków udostępni koncerty z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.

Wśród nich znajdziemy między innymi „Pasję" Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Krzysztofa Jarzyny i koncerty Sinfonietty Cracovii, między innymi muzyczno-filmową impresję „Agnus Dei".

29 marca, o godz. 18.30, w rocznicę śmierci Mistrza, Opera Krakowska na Play Kraków zaprezentuje spektakl „Diabły z Loudun" w reż. Laco Adamika, nagrany w 2014 roku w krakowskim teatrze.

„Diabły z Loudun" to pierwsze i jedno z najważniejszych dzieł operowych w twórczości Krzysztofa Pendereckiego, inspirowane powieścią Aldousa Huxleya „Diabły z Loudun" i dramatem Johna Whitinga „The Devils".

Pamięci Krzysztofa Pendereckiego został poświęcony 29. numer Beethoven Magazine, a muzycznym hołdem dla Mistrza jest album Sinfonietty Cracovii, zatytułowany „Penderecki's Sinfonietta(s)", który ukazał się w listopadzie ubiegłego roku.

- Najbliższe dni pełne będą wspomnień i muzyki Krzysztofa Pendereckiego. 29 marca przy urnie z prochami Mistrza w kościele św. Floriana, od władz miasta, zostanie zapalony znicz „Kraków pamięta" – podaje krakowski magistrat.

Krzysztof Penderecki był Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

– Dziś nie trzeba wymieniać osiągnięć i sukcesów Maestra, zna je cały świat. Ale naszym wielkim duchowym obowiązkiem jest podziękować profesorowi z głębi serca za ogromne bogactwo, jakie nam pozostawił – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Podkreśla, że nazwisko kompozytora znane jest w najdalszych zakątkach ziemi, ale to właśnie Kraków jest miastem szczególnie mu bliskich osób.

- Tych, którzy od profesora czerpali, pod jego kierunkiem szlifowali swój warsztat muzyczny i swoje talenty, na rozlicznych płaszczyznach współtworzyli projekty muzyczne – i te monumentalne, o międzynarodowym zasięgu, i te mniejsze, bardziej lokalne. Krakowanie mają zatem wobec profesora wyjątkowo osobisty dług wdzięczności – uważa prezydent Majchrowski.

 

Mistrz spocznie w Panteonie Narodowym

Krzysztof Penderecki zmarł w swoim krakowskim domu 29 marca 2020 roku, po długiej i ciężkiej chorobie. Jego rodzina na wniosek m.in. ministra kultury oraz prezydenta Krakowa zgodziła na pochówek kompozytora w Panteonie Narodowym w Krakowie.

Msza pogrzebowa prof. Krzysztofa Pendereckiego odbyła się 2 kwietnia 2020 roku w rodzinnej parafii w Krakowie.

Miała charakter zamknięty. Po nabożeństwie urna z prochami kompozytora została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, gdzie pozostanie do czasu państwowych uroczystości w Panteonie Narodowym w Krakowie.

Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą oddawać życia za ojczyznę
Społeczeństwo
Ma być trudniej o polski paszport
Społeczeństwo
Dzietność w Polsce szoruje po dnie. Najnowsze dane mogą szokować
Społeczeństwo
Apel o wsparcie dla programów badawczych dla białoruskiej opozycji
Społeczeństwo
Repatriacje: więcej pieniędzy, ale tylko dla polskich zesłańców
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem