Droga stolica, swojski Lublin

Narzekają na brud, wysokie ceny – mieszkańcy największych miast w Polsce nierzadko są wobec nich krytyczni. W ich opiniach zwykle przeważa jednak lokalny patriotyzm

Aktualizacja: 19.05.2008 04:50 Publikacja: 19.05.2008 04:45

Droga stolica, swojski Lublin

Foto: GfK Polonia

Drogo, tłoczno, ale możliwości kariery ogromne – to potoczne opinie o stolicy. Jak się tu żyje?

– Warszawa jest rzeczywiście droga. Za wynajem dwupokojowego 40-metrowego mieszkania muszę zapłacić 1400 zł. Wielu moich znajomych za podobny lokal płaci nawet 1800 zł – mówi 40-letni Wojciech Andrzejewski. Ale po chwili dodaje: – Biorąc pod uwagę możliwości pracy, jakie oferuje Warszawa, warto ponieść takie koszty.

Są i inne plusy. – Wiele kin, teatrów, salonów gier i zabaw sprawia, że jest gdzie spędzić wolny czas. Zaletą miasta jest też sporo zieleni – uważa Andrzejewski. – Wadą jest natomiast to, że w godzinach szczytu centrum jest praktycznie nieprzejezdne.

Konkluzja jest jednak pozytywna: – Warszawa to dobre miejsce do życia.

Warszawa kusi perspektywą kariery i europejską otoczką. Kraków – luzem i swoistą artystyczną legendą. – To bardzo wygodne miejsce do mieszkania. Miasto jest nieduże, ma ludzkie wymiary. Można je zwiedzić na piechotę. Nie zdarza się, żebym pojawił się w okolicach Starego Miasta czy dzielnicy Kazimierz i nie spotkał kogoś znajomego. W Krakowie nie da się żyć anonimowo – przekonuje Oktawian Steliga, artysta plastyk z Krakowa. Mit jednak dość mocno ściera się z rzeczywistością. – W moim odczuciu życie w Krakowie jest tańsze niż np. w Warszawie. Ale powoli się to zmienia, gdyż wraz z coraz większym napływem turystów rosną ceny usług. Nie w każdej branży można też dostać atrakcyjną pracę – zaznacza Steliga.

– Fajnie mimo wszystko – tak trzydziestokilkuletnia Anna Dąbrowska, menedżer w placówce kulturalnej, odpowiada na pytanie, czy Wrocław to dobre miejsce do życia. – To taka mała Ameryka, tygiel, w którym o tym, kim jesteś, nie świadczy to, kim są twoi przodkowie – mówi. Podoba jej się amerykański rozmach w pomysłach na uatrakcyjnienie Wrocławia. – Te wszystkie Euro, Expo, EIT, bicie gitarowych rekordów Guinnessa jako pierwszomajowa tradycja jest naprawdę fajne – podkreśla. Wrocławianie doceniają fakt, że dzięki takim zabiegom żyją w jednym z najmodniejszych miast Polski.

Według obiegowej opinii Wrocław od lat po cichu rywalizuje z Poznaniem. – Usłyszałam o tym, gdy tylko przyjechałam tutaj na studia. W tej chwili więcej mówi się o Wrocławiu, ale i nasze miasto ma swoje atuty – podkreśla Agnieszka Zalisz z Poznania. Wśród nich wymienia bogatą ofertę na rynku pracy i dostęp do kultury. Minusy to ogromny ruch w centrum. – Ogólnie jednak żyje się tu dobrze – podsumowuje.

Koszty życia w Katowicach rosną. – Coraz wyższe są czynsze, coraz droższe mieszkania. A tymczasem miasto staje się coraz mniej bezpieczne. Nie jesteśmy też niestety stolicą rozrywki – ocenia Dariusz Wala, katowicki przedsiębiorca. Z wad wymienia m.in. brak autobusów nocnych i ścieżek rowerowych.

Według mieszkańców plusem życia w Katowicach jest możliwość zdobycia atrakcyjnej pracy. Nie brakuje jej nie tylko dla osób o wysokich kwalifikacjach, ale i tych gorzej wykształconych.

Autopromocja
Orzeł Innowacji

Ogłoszenie wyników już 5 czerwca. Zapisz się, aby wziąć udział w gali.

WEŹ UDZIAŁ

Ma swoje problemy, ale idzie do przodu – tak o Łodzi mówią jej mieszkańcy. – Miastu brakuje spójnej strategii rozwoju. Z braku miejsc parkingowych umiera Piotrkowska, bo łatwiej postawić auto pod jednym z dwóch centrów handlowych. Miasto jednak inwestuje w infrastrukturę. A to szansa na zlikwidowanie bolączek – twierdzi Jacek Borkowski, architekt.Gdańsk: morze to atut

To dobre miejsce do życia – mówią przeważnie o swoich miastach ich mieszkańcy

– W Gdańsku żyje się dobrze i nie zamierzam się stąd wyprowadzać – mówi 28-letni Szymon Bochus, handlowiec w firmie informatycznej. Podkreśla, że coraz łatwiej tu o pracę. – W mojej branży na podobnym stanowisku dobrą posadę można znaleźć w ciągu miesiąca – ocenia Bochus. Żyje jednak nie tylko pracą. – W Gdańsku jest morze i plaża, a tego nie mają mieszkańcy innych dużych miast. Można się tu świetnie zrelaksować – ocenia.

Bartosz Raczyński ze Szczecina współpracuje z agencjami reklamowymi. W tym mieście z pracą jest gorzej. – Brakuje miejsc dla kadry zarządzającej. Są tu jedynie oddziały dużych firm – mówi. Narzeka też na dziurawe drogi i brak starówki, która byłaby sercem miasta. Wśród atutów wymienia zieleń.

A jak się żyje na ścianie wschodniej? Małgorzata i Artur Buczakowie mieszkają w Rzeszowie. On pracuje w prywatnej firmie, ona jest nauczycielką. Ich zdaniem Rzeszów to dobre miejsce do życia. – Choć nie należy do największych, ma wszelkie atrybuty dużego ośrodka. Są tutaj teatry, multikina, filharmonia i uczelnie wyższe do wyboru. Miasto jest zadbane i czyste, choć brakuje mu długofalowej wizji rozwoju – mówią.

Wiesława Rusinek w Lublinie mieszka od prawie 50 lat. Nie wyobraża sobie innego miejsca do życia. – Mogłam mieszkać w Warszawie czy Poznaniu, gdzie studiowałam. Wiem, że w większych miastach jest łatwiej o pracę, zarobki są wyższe, ale nie ma takiego spokoju jak u nas. W Lublinie jest tak swojsko – mówi.

—js, j.sad, jak, i.k., ma.go, pek, mst, mat, tom

Kraków jest najatrakcyjniejszym miastem w Polsce – wynika z sondażu „Rz”. Uważa tak ponad jedna trzecia Polaków. W pozostałych kategoriach zwycięża stolica – jako miasto, które najprężniej się rozwija, oraz takie, w którym najłatwiej inwestować. Ankietowani uważają ją także za najmodniejsze i najbardziej europejskie miejsce w Polsce. Palma pierwszeństwa przypada Warszawie też w niechlubnej kategorii miasta najbrudniejszego. Sondaż przeprowadziła GfK Polonia 9 – 11 maja.

Społeczeństwo
Kolejny incydent w szpitalu. „Agresywny i wulgarny pacjent”
Społeczeństwo
Władysław Kosiniak-Kamysz w Dniu Flagi: Bądźmy dumni z Biało-Czerwonej
Społeczeństwo
Cudzoziemcy na potęgę kupują mieszkania w Polsce. Zachęcił ich kredyt 2 procent
Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne