„Rz” jako pierwsza ujawnia listę projektów marketingowych miast i regionów, które uzyskały nominacje do głównej nagrody w konkursie Złote Formaty organizowanym przez Grupę Ströer. Rozstrzygnięcie 22 kwietnia. Do wygrania m.in. pięć ogólnopolskich kampanii reklamowych.
W tym roku 91 miast i regionów zgłosiło 182 projekty. – Praktycznie nie było wśród nich przypadkowych – mówi „Rz” Anna Proszowska-Sala, dyrektor festiwalu. Cieszy ją, że zaczyna się odchodzić od organizacji przypadkowych imprez, takich jak święta miast.
A juror Paweł Niziński, dyrektor kreatywny agencji Good Brand, dodaje: – Nareszcie zaczyna się myśleć o miastach i regionach jako o markach w dojrzalszy, marketingowy sposób.
Szczecin np. opracował wizję rozwoju swojej marki aż do 2050 r. – Jest naprawdę odważna – mówi Krzysztof Adamski, główny specjalista ds. marki Szczecin. Celem projektu Floating Garden (Pływające Miasto) jest zbudowanie do 2050 r. wizerunku wyjątkowego miasta: otwartego, transgranicznego, innowacyjnego, wizjonerskiego, wielokulturowego, wielojęzycznego.
Z kolei władze Lublina starają się o tytuł Europejska Stolica Kultury 2016. Miała do tego przekonać m.in. kampania pod hasłem „Lublin. Wielkie Dzieje się”. – Zastosowaliśmy podejście marketingowe, jak w biznesie – chwali się Michał Krawczyk, wicedyrektor kancelarii prezydenta ds. marketingu miasta. – Traktujemy Lublin jak markę i od dwóch lat wprowadzamy na rynek.