Obecnie w 226 niemieckich placówkach kościelnych użyczono schronienia 411 osobom, informuje dziennik "Die Welt", powołując się na informacje ogólnoniemieckiej ekumenicznej grupy roboczej Azyl w Kościele.
W ostatnim czasie liczba uchodźców korzystających z azylu w placówkach kościelnych rośnie z miesiąca na miesiąc o kilkanaście procent. Dla porównania: z początkiem roku 2014 z takiego schronienia skorzystały 34 osoby, w styczniu 2015 już 411 osób, czyli ponad 500 proc. więcej.
Azyl w Kościele oznacza udzielenie czasowego schronienia uchodźcom, którzy nie mają prawa legalnego pobytu w RFN.
Szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere (CDU) ostrzegał niedawno przed nadużywaniem kościelnego azylu.
- Jeżeli niemiecki sąd potwierdza wygaśnięcie prawa uchodźcy do pobytu w RFN, Kościół nie może stawać ponad prawem - krytykował minister, porównując to postępowanie do równoległego wymiaru sprawiedliwości w pojęciu islamu, czyli szarijatu.