W każdej gminie musi powstać biblioteka

Gmina może prowadzić muzeum czy dom kultury, ale bibliotekę założyć musi

Publikacja: 24.10.2008 07:39

W każdej gminie musi powstać biblioteka

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Red

Do zadań własnych gminy należą m.in. sprawy kultury. Gmina może prowadzić takie jednostki organizacyjne działalności kulturalnej jak: muzea, domy kultury, ogniska artystyczne (to tzw. zadania fakultatywne).

Natomiast na podstawie art. 19 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75336]ustawy o bibliotekach[/link] organizacji i prowadzeniu przez gminę gminnych bibliotek publicznych nadano charakter obowiązkowy. Oznacza to, że gmina (jej organy) nie może się uchylić od realizacji tego zadania. Ma zatem obowiązek zorganizowania i prowadzenia co najmniej jednej gminnej biblioteki publicznej z odpowiednią liczbą filii i oddziałów oraz punktów bibliotecznych. [b]Liczba ta jest (wraz z lokalizacją) ustalana indywidualnie przez poszczególne gminy w statucie biblioteki.[/b] Zależy od środków finansowych, jakie gmina może przeznaczyć na ten cel.

Przepisy nie pozwalają gminie na organizowanie przez nią biblioteki poprzez łączenie jej z bibliotekami szkolnymi i pedagogicznymi, jak również prowadzenie jej w ramach innej instytucji kultury. Ten zakaz ma na celu nadanie bibliotekom większej niezależności i samodzielności.

Z przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej wynika, że gminna biblioteka publiczna musi być zorganizowana w formie instytucji kultury i wpisana do rejestru prowadzonego przez organizatora, czyli gminę. Poprzez wpis do tego rejestru nabywa osobowość prawną i może rozpocząć działalność.

Samodzielny charakter bibliotek podkreśla się również w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Przykładowo [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 21 lutego 2008 r. (III SA/Lu 11/08)[/b] wskazał, że od dnia wejścia w życie ustawy o bibliotekach istnieje nakaz prowadzenia ich przez gminy w postaci odrębnych instytucji kultury, a więc w sposób zapewniający im niezależność organizacyjną, własne środki i osobowość prawną.

Podobne stanowisko zajął [b]Naczelny Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 24 czerwca 2002 r. (SA/Gd 479/02)[/b], wskazując, że gminna biblioteka publiczna powinna działać jako samorządowa jednostka organizacyjna funkcjonująca w formie instytucji kultury, finansowana z budżetu gminy za pomocą dotacji.

Gminy mogą otrzymywać również na ten cel dotacje z budżetu państwa. Wprawdzie co do zasady są one przekazywane na realizację zadań zleconych, jednak mogą również służyć sfinansowaniu lub dofinansowaniu zadań własnych gminy.

[ramka][b]GPP>uwaga [/b]

Autopromocja
Orzeł Innowacji

Ogłoszenie wyników już 5 czerwca. Zapisz się, aby wziąć udział w gali.

WEŹ UDZIAŁ

Gmina nie może organizować biblioteki poprzez łączenie jej z bibliotekami szkolnymi i pedagogicznymi czy prowadzenie jej w ramach innej instytucji kultury. Nie pozwalają na to przepisy. [/ramka]

[i]Autorka jest prawnikiem w Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys [/i]

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne