Ile głosów trzeba zebrać, aby zostać radnym

Są w Polsce takie gminy, w których aby zostać radnym wystarczy uzbierać kilkanaście głosów. Oznacza to, że do swej osoby wystarczy przekonać rodzinę i może jeszcze kilku sąsiadów.

Publikacja: 25.10.2014 08:00

Ile głosów trzeba zebrać, aby zostać radnym

Foto: ROL

Gminnych radnych wybiera się w okręgach wyborczych bezpośrednio spośród zgłoszonych kandydatów. Jak wynika z przepisów Kodeksu wyborczego w tych gminach, które nie są miastami na prawach powiatu, o wyborze na radnego rozstrzyga liczba ważnie oddanych głosów na poszczególnych kandydatów. Wynika z tego, że radnym zostaje ten, na kogo zagłosuje więcej wyborców, niż na pozostałych.

Ile zatem potrzeba głosów, aby zostać radnym? To zależy m.in. od wielkości gminy i liczby uprawnionych do głosowania. W najmniejszych jednostkach może się okazać, że aby zostać radnym wystarczą głosy rodziny. No może wsparte jeszcze kilkoma głosami przyjaciół.

Wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw odbędą się 16 listopada 2014 r.

Najmniejszą, pod względem liczby ludności, gminą wiejską w Polsce jest położona w woj. dolnośląskim Platerówka. Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej liczy ona 1655 mieszkańców i 1338 wyborców. Jej rada liczy 15 radnych, których wybiera się – zgodnie z Kodeksem wyborczym w 15 jednomandatowych okręgach wyborczych. Każdy z nich liczy zatem około 89 wyborców.

W gminie Platerówka o mandat radnego ubiega się 42 kandydatów. W pięciu okręgach o mandat radnego walczy dwóch kandydatów. W ośmiu – trzech kandydatów, a w dwóch okręgach o jeden mandat walczą aż cztery osoby.

Zakładając, że w listopadowych wyborach w gminie Platerówka frekwencja będzie 100 proc., oraz, że wszyscy wyborczy oddadzą ważne głosy, okazuje się, że w tych okręgach gdzie startuje dwóch kandydatów mandat uzyska ten, który otrzyma 45 głosów. W tych okręgach, gdzie kandydatów jest trzech radnym zostanie ten, który uzyska 31 głosów. Natomiast tam, gdzie o mandat radnego ubiega się czterech kandydatów, aby wygrać wybory wystarczy zgromadzić 23 głosy.

A teraz przenieśmy się do najliczniejszej gminy wiejskiej w Polsce jaką jest małopolski Chełmiec (27246 mieszkańców i 20739 wyborców). Rada tej gminy liczy 21 radnych, którzy są wybierani w 21 jednomandatowych okręgach wyborczych. Każdy taki okręg liczy zatem około 987 wyborców.

W tegorocznych wyborach samorządowych o miejsce w radzie walczy 98 kandydatów. W trzech okręgach startuje trzech kandydatów. W sześciu o mandat radnego walczą cztery osoby. W siedmiu jest po pięciu kandydatów, a w pięciu okręgach wyborczych o jeden mandat zabiega aż sześciu.

Przy założeniu, że frekwencja wyborcza w gminie wyniesie 100 proc. oraz, że wszyscy wyborczy oddadzą ważne głosy okazuje się, że aby zostać radnym z okręgu w którym startuje trzech kandydatów trzeba zgromadzić 330 głosów. Tam gdzie kandydatów jest czterech mandat radnego uzyska ten, kto zdobędzie 248 głosów. W tych okręgach, w których kandydatów jest pięciu mandat trafi do tego, który uzbiera 199 głosów. A tam gdzie kandydatów jest sześciu radnym zostanie ten kandydat, na którego zagłosuje (co najmniej) 165 wyborców.

Twoje wybory zależą od tego, co wiesz

Tylko 19
za pierwszy miesiąc dostępu do rp.pl

Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku