Aktualizacja: 16.02.2025 15:30 Publikacja: 20.06.2023 09:03
Kopalnia w Turowie
Foto: PAP/EPA
Publiczne wypowiedzi premiera i innych przedstawicieli rządu o postanowieniu WSA w Warszawie wstrzymującym wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. są niedopuszczalne i szkodliwe dla konstytucyjnego porządku prawnego – ogłosił zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych. W ocenie stowarzyszenia rządzący nie odnieśli się do podstawy prawnej postanowienia ani do jego motywów zaprezentowanych w pisemnym uzasadnieniu. W szczególności twierdzenia ministra aktywów państwowych, że WSA „realizuje obce interesy”, że sędzia wydał postanowienie „w imię jakiegoś zaślepienia”, które ma polegać na „walce z tym rządem”, są nieakceptowalne, obraźliwe i szczególnie niebezpieczne dla funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego. Nie zamierzam tłumaczyć ministra poza uwagą, że politycy mają jednak pewne przyzwolenie na ostrzejsze wypowiedzi w debacie publicznej, i chcę tu się skupić na uzasadnieniu postanowienia wydanego na niejawnym posiedzeniu, co nie jest zarzutem, tylko stwierdzeniem faktu. Jest dość krótkie, ale dużo miejsca poświęca przekonaniu, że decyzja generalnego dyrektora ochrony środowiska dotycząca określenia środowiskowych uwarunkowań dalszej eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, jest zaledwie elementem, a może nawet elemencikiem tego przedsięwzięcia: ustala jedynie, czy zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z prawem, nie przesądza, czy inwestor będzie je realizował, i udzielona zostanie koncesja na dalsze wydobycie węgla. Dokonuje też prounijnej i proekologicznej wykładni wielu przepisów i dochodzi do konkluzji, że „nie można wykluczyć” wadliwości decyzji GDOŚ.
Projekty nowelizacji mających wprowadzić tzw. ślepe pozwy zostały fatalnie napisane. To jednak nie powód, by wyrzucić je do kosza. Bo sama idea jest słuszna.
W polityce przestaliśmy być wyborcami i staliśmy się kibicami. Ta polaryzacja przeniosła się do sądów.
Nie można przyjąć regulacji niejednoznacznie oceniającej skutki naruszenia praworządności, a jednocześnie wydłużającej niezasadnie czas odbudowy systemu. Ze szkodą dla wszystkich.
W sprawie toczącej się w Hajnówce sąd nad aktywistami powinien być zamieniony w sąd nad prokuratorami. Bo to oni kompromitują państwo.
Jest sposób na uniknięcie zajęcia wynagrodzenia, nawet gdy chodzi o alimenty.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawiają po burzy wywołanej przez Amerykanów.
Sprzedaż i biznes w Chinach słabnie. Porsche uruchamia program oszczędnościowo-inwestycyjny i zapowiada redukcję zatrudnienia w zakładach w Zuffenhausen i Weissach.
Stellantis rozszerza prawa do marki Talbot i podsyca plotki o powstaniu konkurenta Dacii. To jedna z marek, do której koncern nabył prawa już w 2021 roku.
Kolejny mocny dzień w wykonaniu złotego. Dolar jest już poniżej 4 zł, a euro zbliża się do poziomu 4,15 zł.
Złoty pozostaje silny, ale chwilo jego ruch został zatrzymany. Rynek czeka na dane makroekonomiczne i informacje dotyczące Ukrainy.
Honda, Nissan i Mitsubishi Motors oficjalnie poinformowały o zakończeniu rozmów o fuzji. Jak wynika ze wspólnego oświadczenia nie wykluczają jednak bliskiej współpracy w przyszłości.
W wartym kilkanaście miliardów złotych postępowaniu na razie najlepiej wypadają oferty z Niemiec, Szwecji i Włoch. Umowa zostanie podpisana w formule międzyrządowej, a decyzji można się spodziewać w trzecim kwartale.
Transfer Brytyjczyka z Mercedesa do Ferrari zaskoczył kibiców. To ruch, który wykracza daleko poza granice świata sportu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas