Marek Domagalski: Turów zasługuje na więcej

W sprawach tak ważnych jak dalsze funkcjonowanie kopalni i elektrowni Turów postanowienia sądów muszą być przekonujące także dla opinii publicznej.

Publikacja: 20.06.2023 09:03

Kopalnia w Turowie

Kopalnia w Turowie

Foto: PAP/EPA

Publiczne wypowiedzi premiera i innych przedstawicieli rządu o postanowieniu WSA w Warszawie wstrzymującym wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. są niedopuszczalne i szkodliwe dla konstytucyjnego porządku prawnego – ogłosił zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych. W ocenie stowarzyszenia rządzący nie odnieśli się do podstawy prawnej postanowienia ani do jego motywów zaprezentowanych w pisemnym uzasadnieniu. W szczególności twierdzenia ministra aktywów państwowych, że WSA „realizuje obce interesy”, że sędzia wydał postanowienie „w imię jakiegoś zaślepienia”, które ma polegać na „walce z tym rządem”, są nieakceptowalne, obraźliwe i szczególnie niebezpieczne dla funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego. Nie zamierzam tłumaczyć ministra poza uwagą, że politycy mają jednak pewne przyzwolenie na ostrzejsze wypowiedzi w debacie publicznej, i chcę tu się skupić na uzasadnieniu postanowienia wydanego na niejawnym posiedzeniu, co nie jest zarzutem, tylko stwierdzeniem faktu. Jest dość krótkie, ale dużo miejsca poświęca przekonaniu, że decyzja generalnego dyrektora ochrony środowiska dotycząca określenia środowiskowych uwarunkowań dalszej eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, jest zaledwie elementem, a może nawet elemencikiem tego przedsięwzięcia: ustala jedynie, czy zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z prawem, nie przesądza, czy inwestor będzie je realizował, i udzielona zostanie koncesja na dalsze wydobycie węgla. Dokonuje też prounijnej i proekologicznej wykładni wielu przepisów i dochodzi do konkluzji, że „nie można wykluczyć” wadliwości decyzji GDOŚ.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Co poeta miał na myśli
Rzecz o prawie
Artur Klepacki: Zagrożona poufność tożsamości sygnalisty
Rzecz o prawie
Robert Damski: A czy Ty masz immunitet egzekucyjny?
Rzecz o prawie
Katarzyna Krzyżanowska: Nieprzewidywalność nowych sędziów SN i jej możliwy efekt
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Kto histeryzuje przed wyborami