– Fundusz Patriotyczny ma wspierać fundacje i stowarzyszenia o profilu patriotycznym – zapowiedział premier w czasie wizyty w Zachodniopomorskiem. Ma służyć „budowaniu postaw patriotycznych". – Będzie wspierał pasjonatów historii, pasjonatów, którzy biorą udział w grupach rekonstrukcyjnych – opowiadał szef rządu. Ma także wspierać „młodych naukowców, którzy będą szerzyli myśli patriotyczne".
Na jednym z porali społecznościowych premier precyzował: „Nie chcemy powrotu do polityki patriotycznej orła z czekolady i różowych okularów. Mamy do pokazania tysiące wspaniałych historii, bohaterów i wydarzeń historycznych. Fundusz Patriotyczny wesprze pamięć o postaciach takich jak patronka szkoły w Czarnem – »Inka« Siedzikówna".
Zwróciliśmy się z pytaniami do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: kiedy fundusz zostanie powołany; jakim budżetem będzie dysponował w tym roku; kto będzie mógł skorzystać z tych środków; kto stanie na jego czele? Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Jednak już teraz warto zadać kolejne pytania i wyjaśnić niejasności.
Po pierwsze, od dawna istnieje program grantowy „Patriotyzm jutra", od 2009 r. jego operatorem jest Muzeum Historii Polski. Służy on „odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury". Program ten rozdysponował 24 mln zł i dofinansował ponad 1100 projektów.