Jakie są zasady zwrotu nadpłaconych alimentów

Co dzieje się w sytuacji, w której alimenty pierwotnie zabezpieczone w wyższej kwocie zostają następnie obniżone przez sąd z datą wsteczną albo sąd zasądza je niższe w wyroku kończącym sprawę? Na takie pytanie odpowiedzi udzielił Sąd Najwyższy.

Aktualizacja: 07.11.2020 11:33 Publikacja: 07.11.2020 00:01

Jakie są zasady zwrotu nadpłaconych alimentów

Foto: AdobeStock

W sprawach sądowych istnieje możliwość uzyskania zabezpieczenia roszczenia, jeżeli uprawdopodobni się istnienie tego roszczenia oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Należy w tym celu posłużyć się środkami, które niekoniecznie muszą stanowić dowody, gdyż zabezpieczenie wymaga jedynie uprawdopodobnienia, a nie udowodnienia faktów, aby przekonać sąd, że dochodzone roszczenie istnieje oraz że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie orzeczenia, które zapadnie dopiero na końcu postępowania, albo uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego