Aktualizacja: 20.11.2024 17:35 Publikacja: 05.06.2022 19:12
Foto: Adobe Stock
17 czerwca ministrowie finansów UE zajmą się pozytywną rekomendacją Komisji Europejskiej w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy. I choć zapisane jako kamienie milowe zobowiązania Polski dotyczące systemu dyscyplinarnego sędziów budzą zastrzeżenia opozycji, eurodeputowanych, a nawet kilku komisarzy, to wszystko wskazuje na to, że KPO zostanie przyjęty.
Jeśli tak się stanie, to na tym samym spotkaniu ministrów finansów zostanie uzgodniony minimalny podatek dla koncernów międzynarodowych. Ten wymaga jednomyślności i do tej pory był blokowany przez Polskę. Nie odpowiadało nam podzielenie dwóch filarów tej propozycji i skupienie się przez UE tylko na drugim. Pierwszy to zasada dotycząca dzielenia przychodów podatkowych pomiędzy kraje tak, żeby zyskały również te, w których koncern nie jest fizycznie obecny, ale gdzie osiąga dochody. Drugi to minimalna stawka na poziomie 15 proc. dla największych koncernów międzynarodowych.– Koncerny cyfrowe muszą płacić podatki tam, gdzie zarabiają. Te filary muszą być połączone, to musi być pakiet. Nie popieramy rozdzielenia tego w UE – przekonywała wiceminister Magdalena Rzeczkowska. Nieoficjalnie wiadomo było jednak, że opór polski ma charakter polityczny i związany jest z KPO. Mówiła o tym nawet Janet Yellen, amerykańska sekretarz skarbu. USA bardzo zależy na tym porozumieniu, to jeden z ważnych priorytetów prezydenta Bidena. Zgoda UE potrzebna jest do potwierdzenia porozumienia na poziomie globalnym. Sukcesu w tej sprawie szuka też intensywnie Francja, która do końca czerwca przewodzi rotacyjnie UE. Paryż przychylnie patrzył zatem na wysiłki Ursuli von der Leyen w celu osiągnięcia porozumienia z Polską w sprawie KPO.
Jeśli frankowicz spełnia warunki ulgi, nie płaci podatku od umorzonej części kredytu. Nie musi mieć do tego indywidualnej interpretacji od fiskusa.
Sprzedający w internecie dostają wezwania do podania swoich danych. I boją się, że będą musieli zapłacić podatek. Eksperci uspokajają: od listu z portalu do kontroli z urzędu droga daleka. A wezwania to tylko wypełnienie obowiązków z Dyrektywy DAC7.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Odkąd kierowcy nie muszą mieć przy sobie papierowego dowodu rejestracyjnego, część z nich nie odbiera papierowej wersji tego dokumentu. Na problem zwróciło uwagę Starostwo Powiatowe w Lubinie. W tamtejszym Biurze Komunikacji zalega coraz więcej papierowych dowodów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Rosyjski lider zgodziłby się na zamrożenie konfliktu wzdłuż obecnej linii frontu, mimo że do rosyjskiej konstytucji wpisał podbicie znacznie większych terenów Ukrainy.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
„Historia mówi przez pokolenia” – pod takim hasłem w Gdańsku zorganizowany został Pomorski Kongres Pamięci Narodowej. Jednak szerszą opinię publiczną miał interesować głównie ze względu na debatę Przemysława Czarnka z Karolem Nawrockim.
Sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił, że Waszyngton uznaje przywódcę wenezuelskiej opozycji demokratycznej Edmunda Gonzáleza Urrutię za prawowitego prezydenta kraju. To początek zwrotu w polityce wobec Ameryki Łacińskiej, jaką szykuje Donald Trump.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z polskim premierem Donaldem Tuskiem. Obaj politycy mają spotkać się przed zakończeniem roku.
Eurodeputowany Tobiasz Bocheński w rozmowie z „Super Expressem” przyznał, że znajduje się w trójce potencjalnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. – Myślę, że byłbym prezydentem niezależnym – podkreślił.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas