Macierewicz: Merkel nie ustąpi? Wtedy weto konieczne

- Próbuje się przenieść fundament niepodległości każdego z państw w ręce ludzi pracujących w Brukseli, ludzi stanowiących rządy Niemiec czy Francji - ocenił wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, odnosząc się do mechanizmu wiążącego wypłatę środków unijnych z praworządnością. Na antenie Telewizji Trwam były szef MON ocenił, że Polska musi zachować niepodległość, a jeśli kanclerz Niemiec oraz KE nie ustąpią w sprawie kryterium praworządności, polskie weto będzie "absolutnie konieczne".

Aktualizacja: 04.12.2020 15:04 Publikacja: 04.12.2020 13:59

Macierewicz: Merkel nie ustąpi? Wtedy weto konieczne

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

zew

Polska i Węgry grożą zawetowaniem unijnego budżetu i funduszu odbudowy w związku z przyjęciem przez 25 państw UE rozporządzenia wiążącego wypłatę środków unijnych z kryterium praworządności. Warszawa i Budapeszt nie były w stanie zablokować tego rozporządzenia, ponieważ było ono przyjmowane większością kwalifikowaną.

Zdaniem przedstawicieli polskiego rządu, rozporządzenie jest niezgodne z traktatami unijnymi, które stanowią, że sankcje za łamanie praworządności przyjmuje się jednogłośnie, a nie - jak przewiduje rozporządzenie - większością kwalifikowaną.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Polityka
Kampania prezydencka będzie krótsza po śmierci papieża Franciszka
Polityka
Wielkanoc to polityczna pauza. Ale przy stole kampania wyborcza toczy się dalej
Polityka
Zaginione dzieła sztuki z Polski. Trop urywa się w Niemczech
Polityka
Ministerstwo Cyfryzacji zmieni nazwę jednej z usług? Powodem wulgarny akronim
Polityka
Sondaż: Którzy kandydaci najbardziej skorzystali na debatach prezydenckich?