Do tematu działań organów państwowych w sprawie oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka z mównicy sejmowej odniósł się Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA, sekretarz Kolegium do spraw Służb Specjalnych.
- Od wielu dni część mediów i politycy opozycji informują o wielkim majątku i w związku z tym o nieprawidłowościach w oświadczeniach majątkowych prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Jestem tu dziś, by pewne tezy skonfrontować ze stanem faktycznym - oświadczył.
Wąsik zaznaczył, że oświadczenia majątkowe Obajtka były dwukrotnie weryfikowane przez CBA. - Działania te, co warto podkreślić, CBA podejmowało w obydwu przypadkach z własnej inicjatywy - dodał.
Wąsik: Kontrola trwała 10 miesięcy
Minister mówił, że w 2012 r., gdy szefem Biura był Paweł Wojtunik, zakończyła się trwająca 10 miesięcy kontrola oświadczeń majątkowych składanych przez Obajtka w latach 2006-2010. - Bazując na wynikach kontroli Paweł Wojtunik zdecydował się skierować sprawę do prokuratury, aby to prokuratura oceniła, czy mamy do czynienia z rozbieżnościami między majątkiem wykazywanym w oświadczeniach a stanem faktycznym - powiedział Maciej Wąsik. Po przypomnieniu tez CBA w sprawie oświadczeń minister zaznaczył, że w maju 2013 r. zapadła decyzja o umorzeniu śledztwa. - Śledczy uznali, że brak jest danych, które dostatecznie uzasadniają podejrzenie popełnienia przestępstwa - dodał.
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA
Spółki chcą zmian w podziale pieniędzy z opłat za emisję CO2
Dołącz do dyskusji
Wiceszef MSWiA podkreślił, że "to CBA i prokuratura czasów PO-PSL uznały, że nie ma przesłanek do stawiania zarzutów dotyczących majątku Daniela Obajtka".
Wąsik odniósł się też do kolejnej kontroli CBA oświadczeń majątkowych Obajtka. W 2018 r. czynności te dotyczyły oświadczeń składanych w latach 2013-2018. - Analiza nie wykazała różnic między deklarowanym a faktycznym stanem majątku Daniela Obajtka - powiedział.