„Dość gadania, czas działać! 1. Sfinansujmy naszą pomoc dla Ukrainy z rosyjskich zamrożonych aktywów. 2. Wzmocnijmy nadzór lotniczy, straż bałtycką i granice UE z Rosją. 3. Szybko przyjmijmy nowe zasady fiskalne, aby sfinansować bezpieczeństwo i obronę UE. Teraz!" - napisał na platformie X premier Donald Tusk.
Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. kraje zachodnie zamroziły prawie połowę rezerw walutowych Moskwy, czyli ok. 300 miliardów euro. Ok. 200 miliardów euro znajduje się w Unii Europejskiej, głównie w Euroclear, międzynarodowej instytucji finansowej, która zapewnia bezpieczeństwo aktywów bankom, giełdom i inwestorom.
Odmrożenia tych aktywów, oraz by USA osłabiły nałożone sankcje, Rosja zażądała podczas spotkania delegacji USA i Rosji w Rijadzie. „Dla Putina ta sprawa nie jest tylko symboliczna, postrzega ją jako część odbudowy statusu Rosji w stosunkach z USA" - uważa rozmówca portalu.
Czytaj więcej
Do końca trzeciego kwartału rosyjskie aktywa zamrożone w krajach Unii Europejskiej wypracowały 2,9 mld euro zysku – wynika z informacji podanej przez Euroclear.