Orbán żąda usunięcia tematu członkostwa Ukrainy z agendy szczytu UE

Premier Węgier zażądał usunięcia kwestii członkostwa Ukrainy w UE i wielomiliardowych funduszy przeznaczonych dla tego kraju z porządku obrad szczytu przywódców państw Unii Europejskiej.

Publikacja: 04.12.2023 21:42

Viktor  Orbán

Viktor Orbán

Foto: PAP/EPA

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 649

W liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, który będzie przewodniczył szczytowi w Brukseli w dniach 14–15 grudnia, Viktor Orbán podkreśla, że w pierwszej kolejności konieczna jest „strategiczna dyskusja” na temat europejskiej przyszłości Ukrainy

„Z całym szacunkiem nalegam, aby Rada Europejska nie podejmowała decyzji w tych kwestiach w grudniu, ponieważ oczywisty brak konsensusu nieuchronnie doprowadzi do niepowodzenia. Rada Europejska musi unikać tego scenariusza, przynoszącego efekt przeciwny do zamierzonego, aby zachować jedność, nasz najważniejszy atut” – stwierdził Orbán.

Pomoc dla Ukrainy? „Nierozsądna, niezrównoważona i nierealistyczna”

Premier Węgier krytykuje zalecenie Komisji Europejskiej dotyczące negocjacji z Ukrainą, uznając je za „koniec polityki rozszerzenia UE jako obiektywnego narzędzia opartego na wartościach” i skarży się na „brak możliwości wcześniejszego omówienia tej kwestii”.

Czytaj więcej

Orban proponuje umowę o partnerstwie UE z Ukrainą zamiast rozmów o członkostwie

Krytykuje także propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą finansowania Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro, stwierdzając, że jest ona „nierozsądna, niezrównoważona i nierealistyczna”. Wzywa  do dyskusji na ten temat w świetle „realiów politycznych i finansowych w państwach członkowskich”, co wymaga „dodatkowego wysiłku” i czasu.

Orbán znów grozi blokadą pomocy dla Ukrainy

Premier Węgier napisał kolejny list do przewodniczącego Rady Europejskiej, w którym zagroził zablokowaniem pomocy UE dla Ukrainy i jej dążenia do członkostwa w UE, jeśli przywódcy unijni nie zgodzą się na ponowne rozważenie całej strategii wsparcia Kijowa.

Decyzje w sprawie rozszerzenia UE i przeglądu jej wieloletniego budżetu, który obejmuje 42,8 miliarda funtów pomocy dla Kijowa, mogą zostać podjęte jedynie jednomyślnie przez wszystkie 27 krajów członkowskich.

Polityka
UE. Tak wyglądał „okrągły stół” ws. wyborów w Niemczech
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Premier Australii rozpisał wybory. Australijczycy pójdą do urn 3 maja
Polityka
Erywański politolog: Ormianie odwrócili się od Rosji. Ona nas zawiodła
Polityka
Europejska prawica mile widziana w Jerozolimie
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Polityka
Sąd wydał decyzję ws. czatu o atakach na Hutich. Nakaz zachowania wiadomości
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście