Reklama

Polsat News: Jedno ugrupowanie bez marszałka Sejmu

Nie sprawdzają się spekulacje dotyczące liczby wicemarszałków Sejmu X kadencji. Miało ich być sześciu, będzie pięciu, a to oznacza, że jedno ugrupowanie nie będzie miało swojego przedstawiciela w prezydium Sejmu.

Publikacja: 08.11.2023 22:28

Przygotowania sali sejmowej

Przygotowania sali sejmowej

Foto: PAP, Paweł Supernak

amk

Jak informuje Polsat News, większość stanowisk wicemarszałków zgarnie demokratyczna opozycja. Dwa przypadną Koalicji Obywatelskiej, po jednym - Trzeciej Drodze i Lewicy.

Jeden wicemarszałek niższej izby będzie reprezentował Prawo i Sprawiedliwość.

Żadne z ugrupowań nie podaje nazwisk posłów, którzy zostaną wicemarszałkami

Tym samym reprezentanta w prezydium Sejmu nie będzie miała Konfederacja.

Czytaj więcej

Po wyborach. Politycy Konfederacji dzielą stanowiska
Reklama
Reklama

We wtorek Rada Liderów Konfederacji desygnowała Krzysztofa Bosaka do prezydium Sejmu. Gdyby posłowie przyznali ugrupowaniu miejsce w prezydium, Bosak zostałby wicemarszałkiem.

Marszałek senior rozsadza posłów

Niepowodzeniem skończyły się konsultacje marszałka seniora Marka Sawickiego z poszczególnymi ugrupowaniami dotyczące miejsc, jakie będą zajmować ich posłowie na sali sejmowej.

Na proponowane przez Sawickiego rozwiązanie nie zgodziła się Konfederacja. Między pozostałymi ugrupowaniami także toczą się spory. Marszałek senior zebrał ich wnioski i sugestie, ale ostateczna decyzja i tak będzie należała do niego.

Sawicki zdradził, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą siedzieć w ławach, które zajmowali w poprzedniej kadencji Sejmu - tuż przy ławach rządowych. Rządy te nazywane są tramwajem. Gdyby rzeczywiście tak zasiadali, Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego dzieliłyby 3 metry.

Pierwsze decyzje prezydenta

We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o zwołaniu pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu na 13 listopada oraz o powołaniu Marka Sawickiego z PSL i Michała Seweryńskiego z PiS odpowiednio na marszałka Sejmu i Senatu.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Materiał Promocyjny
Jak osiągnąć sukces w sprzedaży online?
Polityka
Konwencja programowa PiS w Stalowej Woli otwarta przemówieniem Mariusza Błaszczaka. Michał Dworczyk wykluczony
Polityka
Czy Mateusz Morawiecki odejdzie z PiS? Poznaliśmy zdanie Polaków
Polityka
Czego się spodziewać po Radzie Przyszłości Donalda Tuska? „Rzeczpospolita” zapytała ekspertów
Materiał Promocyjny
Presja dorastania i kryzys samooceny. Dlaczego nastolatki potrzebują realnego wsparcia
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama