Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu

Armia Korei Południowej poinformowała, że w środę Korea Północna wystrzeliła ze swojego wschodniego wybrzeża rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, około miesiąca po ostatniej próbie rakietowej. Była to dwunasta próba rakietowa Korei Północnej w tym roku.

Publikacja: 12.07.2023 05:00

Południowokoreańska telewizja informuje o jednej z poprzednich prób rakietowych Korei Północnej

Południowokoreańska telewizja informuje o jednej z poprzednich prób rakietowych Korei Północnej

Foto: PAP/EPA

arb

Do kolejnej próby rakietowej Korei Północnej doszło po tym, jak w ostatnich dniach Pjongjang oskarżał amerykańskie samoloty szpiegowskie o naruszanie swojej przestrzeni powietrznej i potępiał wizytę okrętu podwodnego USA z napędem atomowym w Korei Południowej.

Rakieta balistyczna Korei Północnej spadła 550 km od wybrzeży Półwyspu Koreańskiego

Japońska Straż Przybrzeżna podała, że rakieta balistyczna wystrzelona przez Koreę Północną spadła rano do morza poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii, ok. 550 km na wschód od wybrzeża Półwyspu Koreańskiego.

Premier Japonii, Fumio Kishida, który przebywa w Wilnie na szczycie NATO, nakazał swoim współpracownikom przygotować się na "nieprzewidziane zdarzenia" - podaje kancelaria premiera Japonii.

Czytaj więcej

Korea Północna grozi, że będzie strzelała do samolotów USA

Kishida ma spotkać się na marginesie szczytu NATO z prezydentem Korei Południowej, Yoon Suk Yeolem. Ponadto planowany jest szczyt z udziałem przywódców Korei Południowej, Australii i Nowej Zelandii - informuje szef gabinetu Kishidy, Hirokazu Matsuno.

W 2023 roku Korea Północna dokonała pierwszej próby pocisku międzykontynentalnego zasilanego paliwem stałym

Matsuno na konferencji prasowej oświadczył, że próba Korei Północnej zagraża pokojowi i stabilności w regionie, a Japonia złożyła już protest wobec próby wykorzystując kanały dyplomatyczne w Pekinie.

ONZ zakazał Korei Północnej prób rakietowych

W tym roku Korea Północna dokonała pierwszej próby pocisku międzykontynentalnego zasilanego paliwem stałym i przeprowadziła nieudaną próbę wyniesienia na orbitę pierwszego północnokoreańskiego satelity szpiegowskiego.

Rezolucje przyjęte przez RB ONZ zakazują Korei Północnej przeprowadzania prób rakiet balistycznych.

W związku z prowadzeniem takich prób oraz pracami nad bronią atomową, Korea Północna jest objęta licznymi sankcjami przez ONZ, a także poszczególne kraje.

Zdjęcia satelitarne pokazują, że Korea Północna przygotowuje się do pokazu siły, w tym dużej parady wojskowej, w związku z obchodami rocznicy zakończenia wojny koreańskiej z lat 1950-1953, która przypada 27 lipca.

Polityka
Wybory w Niemczech. Polska w programach wyborczych niemieckich partii
Polityka
W niedzielę wybory w Niemczech. Co wskazują ostatnie sondaże?
Polityka
AfD o sobie przed wyborami. „Ludzie mówią tak ostro o imigrantach, że musimy ich hamować”
Polityka
Wojna w Ukrainie – pomoc amerykańska mimo wszystko
Polityka
Plany Francji i Wielkiej Brytanii. Ostatni moment na odsiecz Ukraińcom