"Angielski jest obecnie używany w komunikacji biznesowej w całym cywilizowanym świecie, więc nadanie mu takiego statusu na Ukrainie przyczyni się do rozwoju biznesu, przyciągnięcia inwestycji i przyspieszenia integracji europejskiej Ukrainy" - napisał Szmyhal na swoim kanale w serwisie Telegram.
Wpis nie zawierał żadnych dalszych szczegółów na temat tego, jaki kształt mają przyjąć przepisy i co konkretnie będzie oznaczać status języka angielskiego jako "języka komunikacji biznesowej" na Ukrainie.
Przed wojną na Ukrainie język rosyjski odgrywał dużą rolę w komunikacji biznesowej
Obecnie ukraiński jest jedynym oficjalnym językiem obowiązującym w kraju. Ok. połowy mieszkańców Ukrainy mówi przede wszystkim lub jedynie po ukraińsku, a 30 proc. - przede wszystkim lub jedynie po rosyjsku, jak wynika z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.
Według szwedzkiej firmy edukacyjnej EF Education First poziom znajomości angielskiego na Ukrainie w 2021 roku określana była jako "umiarkowana". W roku poprzedzającym wojnę EF Education First umieścił Ukrainę na 30 miejscu (na 35 sklasyfikowanych europejskich państw) pod względem znajomości angielskiego przez jej mieszkańców (wyżej była Polska, ale także np. Białoruś).