Aktualizacja: 22.02.2022 19:03 Publikacja: 22.02.2022 19:03
Foto: AFP
Ministrowie spraw zagranicznych państw UE przyjęli we wtorek po południu na spotkaniu w Paryżu okien sankcji przeciw Rosji. Ich formalne zatwierdzenie, wraz z ujawnieniem nazw i nazwisk ukaranych firm i obywateli Rosji, ma nastąpić w środę. Ale wiadomo, że pakiet obejmuje kilka rodzajów sankcji. Po pierwsze, zakaz wizowy i zamrożenie aktywów osób, które brały udział w nielegalnej decyzji uznania nowych republik na terenie Donbasu, w tym deputowanych Dumy. Łącznie to ponad 370 osób. Na tej liście nie będzie jednak Władimira Putina. Po drugie, odcięcie od europejskiego rynku banków, które finansują rosyjskie operacje wojskowe i inne operacje na zajętych przez Rosję terytoriach. Po trzecie, ograniczenie dostępu rządu Rosji do międzynarodowych rynków finansowych, co ma utrudnić jej refinansowanie długu. W ten sposób zaszkodzi się też możliwości finansowania przez Rosję jej agresywnej polityki. I po czwarte, zakaz handlu z dwoma separatystycznymi regionami Ukrainy. — UE jest gotowa przyjąć dodatkowe środki na późniejszym etapie, jeśli zajdzie taka potrzeba w świetle dalszych wydarzeń — napisali we wspólnym oświadczeniu Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, oraz Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Te dodatkowe środki mogłyby obejmować m.in. zakaz eksportu do Rosji zaawansowanych technologii oraz częściowe lub całkowite odcięcie tamtejszych instytucji finansowych od SWIFT, czyli międzynarodowego systemu rozliczeniowego.
W lutym sędzia Bénédicte de Perthuis zdecyduje, czy pozbawić liderkę Zjednoczenia Narodowego (ZN) prawa do udziału w wyborach prezydenckich w 2027 roku.
Prezydent Sergio Mattarella zasugerował Elonowi Muskowi, aby nie ingerował we włoską politykę po tym, jak amerykański miliarder stwierdził, że sędziowie z Rzymu blokujący rządową inicjatywę antyimigracyjną powinni zostać zwolnieni.
Francuska prokuratura chce, aby liderka Zjednoczenia Narodowego, Marine Le Pen, została skazana na pięć lat więzienia i zakaz sprawowania urzędów publicznych przez pięć lat w związku z zarzutami o zdefraudowanie środków z Parlamentu Europejskiego.
Elon Musk publicznie wyraził zaniepokojenie sytuacją we Włoszech. Jego zdaniem orzeczenie sądu w sprawie migrantów może świadczyć o tym, że "obywatele kraju nie żyją w demokracji, a decyzje podejmowane są przez niewybieraną autokrację".
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Osoby wchodzące w skład zespołu odpowiedzialnego za przejęcie władzy przez administrację Donalda Trumpa (transition team) przygotowują listę oficerów amerykańskiej armii, którzy mają być zwolnieni ze służby - informują dwa źródła, na które powołuje się Reuters.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzecznik MSZ Ukrainy zapewnił, że jego kraj nie zamierza pozyskiwać broni atomowej.
Rosyjskie wojsko odebrało wytwórni filmowej „Mosfilm” 28 czołgów T-55. Poradziecki sprzęt potrzebny jest Rosjanom do działań ofensywnych na froncie w Ukrainie.
Czym różni się od większości rosyjskich bogaczy Michaił Prochorow? Między innymi tym, że jest najbogatszym kawalerem Rosji, bezdzietnym, a z majątku szacowanego na 11 mld dol., 9 mld stanowi gotówka. Teraz sprzedał swój przedostatni rosyjski aktyw.
Ogromne braki na rosyjskim rynku pracy, spowodowane wojną Putina, sięgnęły graniczącego z Polską obwodu królewieckiego. Tamtejsi pracodawcy zaczęli sprowadzać pracowników z Indii.
Po zawieszeniu broni Rosja zachowa kontrolę nad wszystkimi okupowanymi terytoriami? Ukraińcy już tego nie odrzucają, ale oczekują konkretnych decyzji państw NATO.
Siergiej Ławrow w rozmowie z rosyjską dziennikarką Mariną Kim stwierdził, że władze Rosji będą oceniać administrację Donalda Trumpa w oparciu o jej działania. - Nie mamy żadnych oczekiwań, nie będziemy niczego zgadywać - zadeklarował.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 12 na 13 listopada Ukrainę atakowały rosyjskie drony-kamikadze. Rosja poderwała też bombowce strategiczne.
W obliczu zagrożeń geopolitycznych chrześcijanie powinni sprzeciwiać się zagrożeniom godności ludzkiej i powinni pozostać zaangażowani w walce o dobro wspólne – deklaruje Inicjatywa Chrześcijan dla Europy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas