Porozumienie złoży poprawki do tzw. lex TVN

Porozumienie przygotowuje poprawki w sprawie tzw. ustawy medialnej - pisze na Twitterze rzeczniczka Porozumienia, Magdalena Sroka.

Aktualizacja: 12.07.2021 11:36 Publikacja: 12.07.2021 11:27

Porozumienie złoży poprawki do tzw. lex TVN

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland license. fot. Adrian Gryzuk

arb

W środę wieczorem grupa posłów PiS nieoczekiwanie złożyła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Nowelizacja dotyczy przepisu dotyczącego nadawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego.

Zmiany obejmują art. 35. Obecnie przepisy mówią, że koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Nowelizacja stanowi, że "Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (...) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Przepisy w takim kształcie mogą być podstawą do odmówienia odnowienia koncesji TVN, której większościowym udziałowcem są Amerykanie.

Wicerzecznik Porozumienia, Jan Strzeżek, komentując projekt ustawy określanej przez media często jako "lex TVN" stwierdził, że nie chciałby obudzić się w kraju, w którym działałaby tylko jedna telewizja.

Teraz Sroka zapowiada, że Porozumienie - wzorując się na tzw. ustawie covidowej w kwestii "przepisów antyprzejęciowych, z których wyłączone są kraje: UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i OECD".

"Wykluczy to możliwość przejęcia mediów przez Rosję, Chiny i kraje arabskie. Poprawki nie uderzą jednak w naszego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczone, przed którymi nie musimy się bronić i z którymi chcemy nadal budować przyjacielskie relacje" - dodała.

O tym, że zmiany w prawie miałyby umożliwić blokowanie przejmowania polskich mediów przez podmioty z Chin i Rosji, a także z krajów arabskich, mówił przed kilkoma dniami Mateusz Morawiecki.

Polityka
Zełenski spotkał się z Tuskiem. "Niepodległa Ukraina to bezpieczna Polska"
Polityka
Kaczyński jak Nawrocki ws. Ukrainy w UE i NATO. „Powiedziałem prezydentowi prosto w oczy”
Polityka
Krzysztof Bosak został zapytany o mowę nienawiści. Porównał internet do knajpy
Polityka
PiS prowadzi w sondażu. Posłanka KO: Bez prezydenta nie zrealizujemy wszystkich planów
Polityka
Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Polacy odpowiedzieli w sondażu