Proces, który może zmienić Amerykę

Sprawa wywołała falę antyrasistowskich protestów. Teraz zajmuje się nią sąd.

Aktualizacja: 31.03.2021 06:06 Publikacja: 30.03.2021 18:41

Courtney Ross, dziewczyna George’a Floyda, w miejscu, gdzie policjant przygniatał go kolanem przez 9

Courtney Ross, dziewczyna George’a Floyda, w miejscu, gdzie policjant przygniatał go kolanem przez 9 minut i 29 sekund, nie zważając na błagalne: „nie mogę oddychać”

Foto: AFP

Rozprawę Derka Chauvina, białego, byłego już policjanta z Minneapolis, oskarżonego o zabójstwo czarnoskórego George'a Floyda, śledzi cała Ameryka.

46-letni Floyd zmarł 25 maja 2020 r. podczas aresztowania. Został zatrzymany tuż po wyjściu z lokalnego sklepu w związku z podejrzeniem, że użył fałszywego banknotu 20-dolarowego kupując papierosy. Policjant Chauvin przez 9 minut i 29 sekund przygniatał kolanem skutego i leżącego twarzą do betonu Floyda, który zanim zamilkł z braku powietrza, 27 razy błagał o pomoc, mówiąc „nie mogę oddychać".

„I can't breathe" [Nie mogę oddychać] słychać było wśród haseł podczas masowych protestów, które przetoczyły się w ubiegłym roku przez Amerykę. W dziesiątkach amerykańskich miast tysiące ludzi przez kilka tygodni wychodziło na ulice, protestując przeciwko brutalności policji i niesprawiedliwości rasowej.

Floyd to kolejny Afroamerykanin, którego śmierci podczas aresztowania towarzyszy podejrzenie, że doszło do nadużycia władzy i siły ze strony policji. Nie o każdej takiej śmierci słychać od razu, o wielu nie mówi się nic. O Breonnie Taylor, która zginęła w marcu 2020r., w środku nocy, w swoim domu podczas nalotu policji, głośno zrobiło się dopiero po śmierci Floyda, która poruszyła nie tylko czarnoskórą część społeczeństwa i doprowadziła do ogólnokrajowej dyskusji na temat reformy policji, a także wrażliwości kulturowej, szczególnie w kontekście traktowania czarnoskórych Amerykanów.

– Dzisiaj zaczyna się przełomowy proces, który będzie referendum dotyczącym tego, jak daleko Ameryka poszła w walce o równość i sprawiedliwość dla wszystkich – powiedział podczas wstępnych wystąpień Benjamin Crump, jeden z prawników.

Argumenty stron

Obrona Chauvina skupia się na tym, że Floyd – jak wykazała autopsja – był w momencie śmierci pod wpływem narkotyków, opierał się podczas zatrzymania i miał chorobę serca, której przypisuje przyczynę zgonu. – Derek Chauvin postąpił tak, jak był przeszkolony. Użycie siły nie jest atrakcyjne, ale jest nieodłącznym elementem działalności policji – argumentował Eric Nelson, prawnik policjanta, apelując do ławników, aby nie dopatrywali się w tym procesie podtekstów politycznych ani społecznych.

Strona Floyda próbuje udowodnić, że Chauvin, który w policji w Minneapolis pracował prawie 20 lat i miał na swoim koncie kilka odznaczeń, ale też 17 dochodzeń w sprawie przekroczenia przepisów, dopuścił się brutalnego morderstwa na Florydzie. Chce udowodnić, że Chauvin zignorował przepisy, przekroczył kompetencje, a jego działanie podyktowane było rasizmem, o który policja amerykańska jest oskarżana za każdym razem, gdy głośno się robi o czarnoskórym, który ginie podczas aresztowania.

– W tej rozprawie będziecie wiele słyszeć o tym, co to znaczy być funkcjonariuszem państwowym i mieć zaszczyt nosić odznakę. To mała odznaka, która niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność. Świętość życia i ochrona społeczeństwa powinny być podstawą użycia siły przez policję – mówił Jerry Blackwell, prokurator.

Rozprawa, w której głównym dowodem obrony jest nagranie z aresztowania, pokazujące policjanta obezwładniającego Floyda oraz grupę przechodniów błagających o to, aby zluzował ucisk, toczy się w sądzie w powiecie Hennepin przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności, nie tylko ze względu na covid, ale przede wszystkim ze względu na zagrożenie niepokojami społecznymi.

Konsekwencje

Rozprawa jest transmitowana w telewizji, co jest praktyką stosowaną w wielu stanach, ale nie w Minnesocie. Tym razem jednak ze względu na to, że proces śledzi cała Ameryka, sąd postanowił zrobić wyjątek.

Proces trwać będzie od dwóch do czterech tygodni. W sierpniu przed sądem stanie trzech pozostałych policjantów, którzy towarzyszyli Chauvinowi przy zatrzymaniu Floyda, są oskarżeni za współudział w zabójstwie. Całą czwórkę zwolniono z policji w ubiegłym roku. Parę tygodni temu rada miasta Minneapolis przyznała rodzinie Floyda odszkodowanie w wysokości 27 mln dolarów. To najwyższe w historii Ameryki odszkodowanie „za bezprawne pozbawienie życia" przyznane jeszcze przed rozprawą.

Polityka
Rafał Trzaskowski dostał misję międzynarodową. Znamy jego plany na kampanię
Polityka
„Wołodymyr Zełenski to rozumie, oni nie”. Donald Tusk i Radosław Sikorski krytykują PiS i Konfederację
Polityka
Sondaż: Czy Donald Tusk może poprawić sytuację gospodarczą Polski? Polacy sceptyczni
Polityka
Kaczyński odpowiada na wpisy Tuska. „Woli być liderem antyamerykańskiej rebelii”
Polityka
Radosław Sikorski krytykuje działania Donalda Trumpa. „To błąd”