Najtrudniejsze doświadczenie młodego pokolenia

Przemocy w świecie cyfrowym doświadcza co trzeci nastolatek. Jej formy są różne, ale łączy je to, że ofiara nie ma dokąd uciec. Dawniej schronieniem przed agresorami ze szkoły lub podwórka mógł być dom, dziś ciosy internetowych prześladowców, hejterskie komentarze i reakcje bezmyślnych gapiów dosięgają młodego człowieka 24 godziny na dobę. Czy można temu zaradzić? W pewnym stopniu tak, ale prostych recept nie ma.

Publikacja: 30.08.2024 10:00

Najtrudniejsze doświadczenie młodego pokolenia

Foto: AdobeStock

Jessica Laney z Hudson na Florydzie miała 16 lat, gdy powiesiła się, padłszy ofiarą internetowej cyberprzemocy w serwisie społecznościowym ask.fm. Nie była dręczona w szkole – była atrakcyjną, zgrabną nastolatką, uprawiała piłkę nożną, a nauczyciele wspominali, że prawie nigdy nie widzieli jej bez uśmiechu na twarzy. Dyrektorka szkoły, do której chodziła dziewczyna, twierdziła, że miała wielu przyjaciół.

W serwisie ask.fm było jednak inaczej. Tam czytała o sobie, że jest gruba, niemiła, że nikt jej nie lubi. Jessica dwa razy likwidowała swoje konto w serwisie, po czym znów je zakładała, bo – jak mówiła już po samobójczej śmierci nastolatki jedna z jej przyjaciółek – „chciała wiedzieć, co ludzie mówią”. W domyśle: o niej.

Pozostało 97% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich