Artur Wójcik: Odczarować profesora-chuligana

Edward Gierek potrafił z bezcennych dzieł (np. rękopisów Mozarta) robić okolicznościowe prezenty Honeckerowi. A skoro Gierek wysyła jakiegoś „przybocznego”, żeby mu przywiózł coś z depozytu Berlinki na prezent, to Karol Estreicher, stróż zbiorów z Muzeum UJ, obawiał się, że I sekretarz zaraz też przyśle po jakieś jagiellońskie skarby - mówi Artur Wójcik, historyk i archiwista z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Publikacja: 28.06.2024 17:00

Artur Wójcik z portretem Karola Estreichera w tle

Artur Wójcik z portretem Karola Estreichera w tle

Foto: archiwum prywatne

Plus Minus: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego obchodzi w tym roku 60 lat swojej działalności. Istnienie zawdzięcza Karolowi Estreicherowi Młodszemu (1906-1984). Postaci barwnej, wyjątkowej jak na „krakówek”, wartej niejednej biografii i upamiętnienia lepszego niż prezentowany na okolicznościowej wystawie tajemniczy „słój Estreichera”, do którego jeszcze na pewno wrócimy. Skoro jednak charakter się kształtuje człowiekowi do piątego roku życia, to zacznijmy może od tego okresu, a nawet wcześniej…

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Plus Minus
Wojna niewiele nas obchodzi
Plus Minus
Jedna wojna, dwa przemówienia
Plus Minus
Kwaśniewski. Aleksander Wielki
Plus Minus
Jan Maciejewski: Deklaracja niewiary
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Donald Trump straszy więzieniami. Chce ożywić legendę Alcatraz
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem