Czerniowce w żydowskiej pamięci

Dla powracających w rodzinne strony kontakt z przestrzeniami i obiektami własnej przeszłości stanowi sposób na poradzenie sobie z dysharmonią życia przerwanego przez wojnę, niebezpieczeństwo ludobójstwa, wysiedlenie i emigrację.

Publikacja: 22.12.2023 17:00

Czerniowce w żydowskiej pamięci

Foto: Robson90/AdobeStock

Gdy w 1998 roku spacerowaliśmy z Carlem i Lotte po ich Czernowitz, początkowo uderzyło nas, że w trakcie długiego okresu ich wysiedlenia i emigracji przewagę wśród ich wspomnień zaczęły zyskiwać reminiscencje krytyczne i traumatyczne. Nasze wspólne wizyty na publicznych placach i centralnych ulicach miasta wydobyły z nich szerokie narracje historyczne. Choć jednak wrócili do Czernowitz z silnym przywiązaniem i nostalgicznymi wspomnieniami miasta, w którym spędzili dzieciństwo i młodość, to w samym mieście raz po raz ciągnęło ich do miejsc, w których społeczność żydowska doznała upokorzenia i prześladowań. My również zachęcaliśmy ich do odwiedzania tych lokalizacji, pragnąc własną wiedzę historyczną o okresie wojennym w Czerniowcach pogłębić o informacje, jakie miejsca te przywołają u dawnych mieszkańców.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu