Kataryna: Szerokie furtki w referendalnych pytaniach

Rafał Bochenek: „Chodzi o to, by nigdy – po tych wyborach czy za kolejne lata – jeśli ktokolwiek chciałby majstrować przy tych sprawach, zgodzić się na przymusowy dyktat Brukseli, podnieść wiek emerytalny, to referendum ma możliwość zablokowania decyzji w sposób prewencyjny”.

Publikacja: 18.08.2023 17:00

Kataryna: Szerokie furtki w referendalnych pytaniach

Foto: Fotorzepa/ Jakub Czermiński

Nie wiem, skąd u polityków Zjednoczonej Prawicy taka pewność, że wynik referendum zwiąże ręce każdej kolejnej władzy w kwestiach, które były jego przedmiotem. Nawet gdyby to wynikało wprost z konstytucji, obecna władza naginała ją już wystarczająco często, żeby następcy nie musieli mieć przed tym oporów. Zresztą ten, kto pytania referendalne wymyślił, zostawił w nich wystarczająco szerokie furtki, żeby kolejne rządy zrobiły, co zechcą, i to nawet nie łamiąc woli głosujących w referendum. „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki” można bez trudu ominąć, sprzedając majątek państwowy podmiotowi polskiemu, który go potem odsprzeda komu chce. Zawsze można też będzie uznać, że to, co się akurat sprzedaje, nie stanowi strategicznego sektora gospodarki.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta