Michał Szułdrzyński: Rozum i wiara

Winę za rozprzestrzenianie się teorii spiskowych na temat szczepień ponosi religia – taką tezę postawił kilka dni temu w „Rzeczpospolitej" prof. Marek Migalski. Jego rozumowanie jest bardzo proste: religia każe wierzyć w rzeczy niezwykłe, więc jeśli ktoś jest w stanie przyjąć, że 16-letnia Żydówka urodziła Boga, który potem zmartwychwstał, to czy historia o tym, że pandemia jest wynikiem spisku najbogatszego człowieka, który za pomocą programu masowych szczepień chce przejąć kontrolę nad ludzkością, dla takiej osoby brzmieć będzie mniej wiarygodnie?

Publikacja: 26.02.2021 18:00

Michał Szułdrzyński: Rozum i wiara

Foto: AFP

Zdaniem Migalskiego przez tysiąclecia ludzkość wytworzyła tysiące rozmaitych religii, które miały za zadanie tłumaczyć pochodzenie tego, czego nie zrozumiała: grzmoty, burze, susze czy powodzie. Gdy te zjawiska wyjaśniła nauka, religia wydaje się siedliskiem ciemnoty.

Rozumowanie to obarczone jest kilkoma wadami. Zauważmy na przykład, że ruch antyszczepionkowy jest rozwinięty u naszych południowych sąsiadów. Według sondażu z początku grudnia, chęć zaszczepienia się na Covid wskazało niecałe 40 proc. Czechów. Tymczasem ich kraj uchodzi za jeden z najbardziej zlaicyzowanych na świecie. Aż 65 proc. społeczeństwa deklaruje się jako ateiści.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta