Aktualizacja: 12.11.2018 06:04 Publikacja: 09.11.2018 00:01
Foto: EP/ Genevieve ENGEL
Niepodległość tak naprawdę została ogłoszona ?7 października 1918 roku. 11 listopada nastąpiło jedynie przekazanie władzy socjaliście Józefowi Piłsudskiemu. Ten dzień powinna więc świętować wyłącznie lewica. Nie rozumiem, jak np. narodowcy mogą świętować 11 listopada. Przecież tego dnia władza została przekazana największemu wrogowi Romana Dmowskiego. To mnie zdumiewa.
Polska obecnie nie jest niepodległa. Niepodległa była PRL, bo ustawy powstawały nie w Moskwie, tylko w Warszawie – w gmachu KC. A dziś? Powstają w Brukseli. Jesteśmy tylko częścią państwa o nazwie Unia Europejska – naszą stolicą jest Bruksela. Z powodu podpisania przez Lecha Kaczyńskiego traktatu lizbońskiego III RP utraciła suwerenność.
Planszówka „Lipowo: Kto zabił?” to udana polska gra detektywistyczna.
Nasze roboty zostały zaprojektowane z myślą o zadaniach wymagających szybkości i precyzji. Ich konstrukcja pozwala na wykonywanie powtarzalnych ruchów efektywnie i z wielką dokładnością – mówi Takanori Inaho, prezes Epson Europe.
„Cykle” Piotra Matywieckiego to wysokiej próby poezja metafizyczna zorientowana na sprawy kluczowe.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
„Dziadkiem z Wehrmachtu” grano przeciw Sławomirowi Mentzenowi w 2023 r. i Donaldowi Tuskowi w 2005 r., czyli wiele lat po wojnie. A co myślano o Konradzie Swinarskim (1929–1975), wybitnym reżyserze, którego brat był w Waffen SS, a matka podpisała folkslistę?
Tytuł, jaki zdobył 18-letni Hindus Gukesh Dommaraju, oznacza, że mistrzem świata znów został szachista z kraju, w którym narodziła się królewska gra.
Członkowie komisji śledczej ds. Pegasusa sprawiają przykre wrażenie, jakby byli nie do końca emocjonalnie zrównoważeni - ocenił wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) dodając, że „sytuacja jest niepoważna na każdym poziomie”.
Są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego przygotowanego przez IBRiS dla Onetu.
Oceniając, kto wygrał na punkty starcie między Zbigniewem Ziobrą a uosabianą przez komisję śledczą ds. Pegasusa koalicją rządzącą, warto zwrócić uwagę, jak zachował się „ten trzeci”.
„Który z kandydatów na prezydenta ma Pani/Pana zdaniem większą szansę na to, by być prezydentem łączącym Polaków o różnych poglądach politycznych?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl. Do wyboru ankietowani mieli dwóch kandydatów, którzy prawdopodobnie spotkają się w II turze - Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego.
Sławomir Mentzen, który startuje w wyborach prezydenckich, zapowiedział, że jeśli wygra, odbierze ordery „tym, którzy kłamali na temat polskiej historii”. A co z tymi, którzy tej historii nie znają? Bo sam należy do tego grona.
Grzegorz Braun, kandydat na prezydenta i europoseł wybrany do Parlamentu Europejskiego z list Konfederacji, został wyproszony z sali obrad Parlamentu Europejskiego za zakłócenie minuty ciszy w PE dla ofiar Holokaustu.
„Który kandydat na prezydenta Polski miałby Pani/Pana zdaniem szansę na nawiązanie najlepszych relacji z Donaldem Trumpem?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
- Pojawienie się tego typu planów jest bezpośrednio związane z rozpoczynającą się kampanią prezydencką. To populizm, który ma pokazać, że jesteśmy lepsi dla Polaków i gorsi dla Ukraińców - mówi o pomyśle wprowadzenia zmian wypłacaniu świadczenia 800+ prof. Marcin Matczak, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas