Irena Lasota: Zrozumieć i poznać Rosję

O Rosji nigdy dosyć. Czasami wydaje się, że więcej ludzi woli o niej pisać, niż czytać. Gdy istniał jeszcze formalnie Związek Sowiecki, bywali prawdziwi specjaliści, studiujący, piszący i przede wszystkim myślący, od których można się było często dowiedzieć czegoś nowego i interesującego i których analizy mogły służyć politykom do podejmowania sensownych kroków. Wybitni sowietolodzy zdarzali się w Stanach Zjednoczonych, we Francji i Wielkiej Brytanii, a ojcem chrzestnym wielu z tych sowietologów był zmarły w 1982 roku w Stanfordzie prof. Wiktor Sukiennicki, o którym już kilkakrotnie pisałam.

Publikacja: 23.04.2021 18:00

Prof. Wiktor Sukiennicki

Prof. Wiktor Sukiennicki

Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Mimo częstego zapewniania tak zwanego Zachodu, że Polacy są najlepszymi znawcami Rosji i że zrozumienie jej wysysają z mlekiem matki i wsączają umysłowo z Mickiewicza – Polska nie może się dziś pochwalić specjalnymi osiągnięciami w produkowaniu dobrych, interesujących i ważnych tekstów o Rosji, Białorusi czy Ukrainie. Bywają czasami – bardzo rzadko – niezłe teksty dziennikarskie, ale mimo istnienia coraz to większej liczby fundacji, ośrodków czy instytutów oraz specjalistów, doradców i profesorów nie umiałam znaleźć żadnego opracowania, analizy czy studium, które sama przeczytałabym z ciekawością czy tym bardziej poleciła komuś do czytania.

Pozostało 83% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?
Plus Minus
„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie. Nowy świat na Marsie”: Mars równa się wolność
Plus Minus
„Abalone Go”: Kulki w wersji sumo
Plus Minus
„Krople”: Fabuła ograniczona do minimum
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Viva Tu”: Pogoda w czterech językach