Aktualizacja: 10.05.2025 18:03 Publikacja: 12.05.2023 03:00
Foto: AdobeStock
Dobrze, że Unia Europejska chce ograniczyć stosowanie nowoczesnych technologii w służbie bezpieczeństwa publicznego. Połączone komisje Parlamentu Europejskiego przegłosowały w czwartek zakaz stosowania systemów biometrycznych, rozpoznawania twarzy i emocji czy prognozowania przestępstw. Zmiany są elementem szerszego przedsięwzięcia pod nazwą „AI Act”. Może to być pierwsza na świecie tego rodzaju kompleksowa regulacja odnosząca się do sztucznej inteligencji.
Jednym z fundamentów współczesnej Europy jest silne przywiązanie do praw i wolności obywatelskich, które są podstawą liberalnej demokracji. Zdobycze techniki nie powinny być stosowane przeciw społeczeństwom i obywatelom. Problem w tym, że od jakiegoś czasu daje się zauważyć tendencje rozwijania technologii, która niekoniecznie stawia na pierwszym miejscu te wartości. Bezpieczeństwo i porządek publiczny są bardzo ważne, ich pielęgnowanie nie może jednak odbywać się kosztem podstawowych praw czy drogą na skróty.
TSUE nigdy nie zadowoli wszystkich i zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie go krytykował. Dla jednych jego wyroki...
W przypadku podejrzenia naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych przez posła opozycji prezes UODO zadzia...
Tylko powtórzenie konkursów w otwartym trybie przed legalną KRS, z prawem każdego uczestnika, w tym neosędziego,...
Azjatyckie firmy mogą tracić dostęp do kluczowych przetargów publicznych. To przełomowy moment dla rynku inwesty...
Blokada Trybunału Konstytucyjnego przez rząd będzie miała dalsze, nieprzewidywalne konsekwencje.
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas