Tomasz Pietryga: Zanim dojdziemy do Orwella

Bezpieczeństwo i porządek publiczny są bardzo ważne, ich pielęgnowanie nie może się jednak odbywać kosztem podstawowych praw czy drogą na skróty.

Publikacja: 12.05.2023 03:00

Tomasz Pietryga: Zanim dojdziemy do Orwella

Foto: AdobeStock

Dobrze, że Unia Europejska chce ograniczyć stosowanie nowoczesnych technologii w służbie bezpieczeństwa publicznego. Połączone komisje Parlamentu Europejskiego przegłosowały w czwartek zakaz stosowania systemów biometrycznych, rozpoznawania twarzy i emocji czy prognozowania przestępstw. Zmiany są elementem szerszego przedsięwzięcia pod nazwą „AI Act”. Może to być pierwsza na świecie tego rodzaju kompleksowa regulacja odnosząca się do sztucznej inteligencji.

Jednym z fundamentów współczesnej Europy jest silne przywiązanie do praw i wolności obywatelskich, które są podstawą liberalnej demokracji. Zdobycze techniki nie powinny być stosowane przeciw społeczeństwom i obywatelom. Problem w tym, że od jakiegoś czasu daje się zauważyć tendencje rozwijania technologii, która niekoniecznie stawia na pierwszym miejscu te wartości. Bezpieczeństwo i porządek publiczny są bardzo ważne, ich pielęgnowanie nie może jednak odbywać się kosztem podstawowych praw czy drogą na skróty.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: „Starzy” sędziowie grają dziś dla Zbigniewa Ziobry
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Emerytury samozatrudnionych będą głodowe
Opinie Prawne
Gawroński, Biernatowski: Odpowiedzialność menedżerów – prawo do informacji
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Cenzura internetu, czyli zabawa małpy z brzytwą
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Opinie Prawne
Michał Długosz: O co chodzi z prawem do swobodnej wypowiedzi i nową cenzurą
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku