Zjawisko międzynarodowego unikania opodatkowania CIT osiągnęło taki wymiar, że realnie zagraża interesom państw członkowskich Unii Europejskiej. Problem dostrzegają już nie tylko same państwa, ale i Komisja Europejska, która nadała tej problematyce priorytetowy status. Ze względu na specyfikę i skomplikowany charakter procederu stosowanego przez podmioty (holdingi) działające transgranicznie bardzo trudno podjąć skuteczną walkę. Na terytorium państw „nowej" Unii jest on szczególnie aktywny, co wynika z braku bądź niedoskonałości polityki państwa w przeciwdziałaniu.
Zjawisko to ma znaczący wpływ na kondycję budżetu Polski. Dotychczas priorytetem była walka z uchylaniem się od płacenia VAT. Skutki bowiem oznaczają dla budżetu państwa straty sięgające kilkudziesięciu miliardów złotych rocznie. W tym samym czasie niedoceniane, a może niedostrzegane, było zjawisko międzynarodowego unikania CIT, czego skutkiem jest regularny spadek wpływów z tego podatku do budżetu. Dzisiaj już wiemy, że straty w Polsce sięgają kilkudziesięciu miliardów rocznie (w zależności od źródła szacunki oscylują pomiędzy 36 a 45 mld zł rocznie). Co gorsza, tendencja ta ma charakter wzrastający. Na potwierdzenie warto zauważyć, że wraz z regularnym wzrostem PKB w Polsce regularnie maleją wpływy z CIT.
W holdingu łatwiej coś ukryć
Widać więc, że unikanie CIT nie tylko przynosi straty nie mniejsze niż unikanie VAT, ale jest groźniejsze dla interesów państwa jako nienależycie zidentyfikowane. Ministerstwo Finansów zna instrumenty i konstrukcje wykorzystywane przez uchylających się od płacenia VAT, ale wobec unikania CIT jest bezradne. Nie posiada bowiem systemowych rozwiązań, które pozwoliłyby rozpocząć walkę z tym zjawiskiem. Przede wszystkim jednak nie został w sposób właściwy rozpoznany problem i jego złożony oraz wielopłaszczyznowy charakter.
Ponieważ unikanie opodatkowania przybrało w Polsce poważne rozmiary, warto wskazać, z jakimi czynnikami ma to związek. Charakter zjawiska jest wielopłaszczyznowy (wielowątkowy), co naturalnie komplikuje i utrudnia skuteczne przeciwdziałanie mu.
Szczególnie agresywne w unikaniu opodatkowania są międzynarodowe holdingi. Przez swoją transgraniczną działalność i wykorzystanie licznych instrumentów finansowo-prawnych potrafią prowadzić politykę optymalizacji, która zmierza do nienaturalnego zminimalizowania opodatkowania, a często do całkowitego jego uniknięcia. Holdingi, ze względu na swoją specyfikę, mogą przy tym korzystać z licznych instrumentów finansowych.