Prezes KGHM: Przed miedzią dobre perspektywy

Zapotrzebowanie na metal jest wysokie i w dłuższym terminie będzie tylko rosnąć – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM.

Aktualizacja: 29.03.2021 22:41 Publikacja: 29.03.2021 21:00

Prezes KGHM: Przed miedzią dobre perspektywy

Foto: Fotorzepa, Milena Marciniak

2020 r. był ogromnym wyzwaniem, ale, jak pokazują dane o produkcji, sprzedaży oraz wynikach finansowych, Grupa KGHM wyszła z niego obronną ręką. Wzrósł zysk jednostkowy, zmniejszyło się zadłużenie netto grupy. To rodzi pytanie o dywidendę – zwłaszcza że firma nie płaciła jej trzy lata z rzędu.

Ex post łatwo mówić o minionym roku, warto pamiętać, że zwłaszcza w jego pierwszej części byliśmy wręcz w stanie wojny. Nie można wysłać górników i hutników na pracę zdalną, a warunki makro były bardzo niesprzyjające. Wycena miedzi był najniższa od wielu lat, dopiero koniec roku przyniósł poprawę notowań i musieliśmy położyć nacisk na optymalizację kosztową.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Król jest nagi. Przynajmniej ten zbrojeniowy
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Dlaczego znika hejt na elektryki
Opinie Ekonomiczne
Agata Rozszczypała: O ile więcej od kobiet zarabiają mężczyźni
Opinie Ekonomiczne
Iwona Trusewicz: Rodeo po rosyjsku, czyli jak ujeździć Amerykę
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Nie tylko meble. Polska gospodarka wpada w pułapkę