Uszczelnianie tak, ale z rozwagą

Lekcja z poprzedniego kryzysu: zbyt szybka konsolidacja fiskalna może zdławić wzrost, który jest właśnie najlepszym sposobem na ograniczenie zadłużenia.

Aktualizacja: 21.06.2020 21:18 Publikacja: 21.06.2020 21:00

Uszczelnianie tak, ale z rozwagą

Foto: Adobe Stock

Zmiany w ustawie o finansach publicznych, przyjęte przez parlament, powinny być początkiem dyskusji o regułach fiskalnych. W debacie potrzeba otwartości na nowe rozwiązania i szerokiej perspektywy uwzględniającej bezprecedensową skalę obecnego kryzysu.

Wypracowane i przyjęte ostatnio przez Sejm głosami prawie wszystkich środowisk politycznych zmiany w ustawie o finansach publicznych były konieczne w perspektywie zbliżającej się nowelizacji budżetu. Dotychczas ustawa nie określała, jak wyglądałby powrót do stosowania stabilizującej reguły wydatkowej (SRW), po jej zawieszeniu. Projekt Ministerstwa Finansów definiuje mechanizm stopniowego powracania do stosowania SRW w ciągu dwóch–czterech lat po jej wyłączeniu, w zależności od głębokości recesji. Dzięki temu tworzy nam się przestrzeń na dodatkowe wydatki publiczne, tak konieczna obecnie do powrotu gospodarki na właściwe tory.

Pozostało 82% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację