Przy dochodzeniu do tak optymistycznej konkluzji rzeczywistość nie wygląda tak różowo – w świetle danych statystycznych i historii doganiania krajów wysoko rozwiniętych przez kraje słabiej rozwinięte gospodarczo. Dokonano bowiem kilku nadużyć metodologicznych wypaczających konkluzje.
PKB to nie bogactwo
Produkt krajowy brutto nie jest – i nigdy nie był – miernikiem bogactwa, jest to tylko miernik produkcji pokazujący siłę gospodarek. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że pewna część PKB, szeroko rozumiane oszczędności, powiększa bogactwo kraju. PKB jest w znaczny sposób skorelowany z bogactwem krajów i społeczeństw, jednakże sam, jako taki, nie mierzy bogactwa.
Odrębnym problemem jest pomiar bogactwa. Problemem na tyle złożonym, kosztownym i mało przydatnym, że brakuje jednoznacznej metody pomiaru. Nie przeszkadza to jednak wielu ekonomistom w posługiwaniu się PKB również jako miernikiem poziomu życia. Trójka noblistów z ekonomii (Stiglitz, Sen, Fitoussi) na zlecenie prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego z 2008 roku, wraz z grupą kilkudziesięciu wybitnych ekspertów, opracowała głośny raport na temat mierzenia działalności gospodarczej i postępu społecznego. Doszli oni do wniosku, że nie można opracować wskaźnika rozwoju społecznego czy poziomu życia tak uniwersalnego, dopracowanego i obiektywnego jak produkt krajowy brutto, czyli miernik produkcji.
Jest wiele przykładów pokazujących, że produkt krajowy brutto jest absolutnie nieprzydatny do innych celów niż te, dla których został stworzony. Wystarczy przypomnieć skrajną sytuację, jaka miała miejsce w Irlandii w 2015 roku, kiedy nieoczekiwanie roczny produkt krajowy brutto tego kraju wzrósł o 26 proc. Nie było to wynikiem cudu gospodarczego, lecz jedynie przeniesieniem do Irlandii, z uwagi na korzystniejsze opodatkowanie, siedzib kilku dużych korporacji amerykańskich, w tym największej firmy światowej leasingującej samoloty i helikoptery.
Bogactwo określać można, posługując się zespołem wskaźników charakteryzujących zamożne społeczeństwa. Chodzi o takie wskaźniki jak udział wydatków na żywność w dochodach gospodarstw domowych, udział pracujących w rolnictwie, jakość ochrony zdrowia i inne.