Nawet mimo możliwości zakupu od dewelopera wykończonego pod klucz mieszkania decyduje się na to w skali rynku tylko 10 proc. osób. Z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Dom Development wynika, że 65 proc. respondentów nie skorzystała z opcji fit-outu, uznając koszty takiego rozwiązania za zbyt duże, ale 51 proc. przyznała, że samodzielne wykończenie okazało się droższe od założeń, 49 proc., że ciągnęło się dłużej od planu. Na zachodzie Europy standard deweloperski jest praktycznie niespotykany – czy to z uwagi na przepisy, czy praktyki rynkowe.
Inaczej niż na Zachodzie
Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku w Otodom Analytics, mówi, że od wielu lat widać zmianę podejścia klientów firm deweloperskich: rośnie zainteresowanie zarówno standardem budowlanym, jaki oferują deweloperzy, jak i możliwością zakupu w pełni wykończonego lokalu.
– Z badania przeprowadzonego na potrzeby Otodom Analytics w połowie 2023 r. wynika, że na etapie rozważania zakupu mieszkania nadal zaledwie co trzeci kupujący poszukuje informacji na temat standardu, w jakim firma deweloperska będzie przekazywała klientom mieszkanie po wybudowaniu. Jednak tak relatywnie nieduży odsetek zainteresowanych tą kwestią nie powinien być interpretowany jako brak istotności tych zagadnień, a bardziej jako brak wiedzy na temat tego, co kryje się pod pojęciem standard deweloperski mieszkań – ocenia Katarzyna Kuniewicz. Na taki wniosek wskazują odpowiedzi na kolejne pytanie w ankiecie, w którym potencjalni kupujący określali, w jakim standardzie/wykończeniu kupiliby mieszkanie, gdyby mieli wybór i swobodę finansową. Większa grupa wskazała na odpowiedź: „wybrałbym mieszkanie w standardzie deweloperskim” (32 proc.) niż: „mieszkanie w podwyższonym standardzie, czyli standard deweloperski plus podłoga, drzwi wewnętrzne, łazienki” (24 proc.).
– Jednak największa liczba ankietowanych wskazała, że gdyby mogła wybrać, wybrałaby mieszkanie wykończone pod klucz. Taką odpowiedź zaznaczyło aż 44 proc. ankietowanych. Błędem byłoby jednak uznać, że tak duży odsetek kupujących podejmuje decyzję o zakupie w pełni wykończonego mieszkania deweloperskiego. Co zatem powstrzymuje nabywców? Oczywiście koszty – wskazuje Kuniewicz. – Okazuje się, że bardzo wielu spośród planujących zakup mieszkania jest przekonanych, że koszt samodzielnego przygotowania lokalu do zamieszkania będzie tańszym rozwiązaniem – dodaje.
Ekspertka zaznacza, że w innym badaniu z przełomu lutego i marca ub.r. zaledwie 11 proc. ankietowanych wskazało, że skorzysta z możliwości zakupu już wykończonego mieszkania od dewelopera.