Sołtysowice to spokojna część Wrocławia, doceniana przez osoby, którym nie odpowiada zgiełk ścisłego centrum miasta i preferujące bliskość terenów rekreacyjnych. Do najpopularniejszych bez wątpienia zalicza się Las Sołtysowicki. Rozległy obszar o powierzchni 22 ha to znakomite miejsce do joggingu, jazdy na rowerze czy rodzinnych spacerów. W jego obrębie znajdują się trzy stawy oraz specjalne przygotowane miejsca na ogniska. Las Sołtysowicki przecina Widawa. Wiele osób odwiedza wały wzniesione nad rzeką. Szeroka ścieżka, odseparowana od głównych dróg, dużo zieleni i pól przyciągają amatorów aktywnego wypoczynku. Tuż obok Lasu Sołtysowickiego znajduje się stadion z boiskiem trawiastym, boisko asfaltowe oraz plac zabaw. Na terenie stadionu odbywają się pikniki i festyny. W okolicy zlokalizowane są aż trzy rodzinne ogrody działkowe: „Aster”, „Grudka” i „Leśna Polana”.
Atrakcyjne położenie Sołtysowic, łączące sąsiedztwo terenów zielonych z jednoczesnym dostępem do głównych arterii miasta i bliskością Pl. Grunwaldzkiego powoduje, że od kilku lat zainteresowanie tym obszarem systematycznie wzrasta. Potencjał dzielnicy dostrzegli inwestorzy. Swoje osiedla zbudowali tutaj Milart, Archicom, PCG czy Develia. Obecnie realizowana jest Sołtysowicka 21C Republiki Wnętrz oraz Osiedle Meteos od Como Domo, a w planach są kolejne inwestycje. Sołtysowice intensywnie się rozbudowują, mierząc jednocześnie z wyzwaniami dotyczącymi m.in. infrastruktury drogowej czy transportu zbiorowego. Zarówno mieszkańcy, jak i członkowie Rady Osiedla są zdania, że razem z rozrastaniem osiedla powinna postępować modernizacja okolicy. Ten proces już się rozpoczął, a część postulatów jest stopniowo realizowana.
Mieszkańcom zależało na budowie żłobka i nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sołtysowickiej. Apel Rady Osiedla do Urzędu Miasta w tej sprawie został wysłuchany. We wrześniu ubiegłego roku Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ogłosił, że miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę nowej placówki oświatowej. W ramach projektu powstanie tutaj 5-oddziałowy nowoczesny i ekologiczny żłobek z dociepleniem i fotowoltaiką, przeznaczony dla 150 dzieci. Zbudowana zostanie nowa droga prowadząca do obiektu, a teren przyległy – zagospodarowany. Dodatkowo w budynku będzie mieściła się filia miejskiej biblioteki publicznej. Mieszkańcy zabiegają też o poprawę oferty rekreacyjnej osiedla, w tym budowę nowego placu zabaw przy ul. Czytankowej. Ich prośby związane są z dokończeniem procesu rewitalizacji Parku Sołtysowickiego – dotąd brakowało tam koszy na śmieci i ławek oraz siłowni na świeżym powietrzu. Siłownia, według zapowiedzi Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, powstanie jeszcze w tym roku. Ze środków pozyskanych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 zrealizowane będzie oświetlenie Stadionu Sołtysowickiego. Na ten cel zostanie przeznaczonych 400 tys. zł. Prowadzone są też działania mające zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. W ostatnim kwartale 2020 roku doświetlono przejścia przez al. Poprzeczna? na skrzyżowaniu z ul. Sołtysowicka? i przez ul. Redycka? na skrzyżowaniu z ul. Sołtysowicka?. Planowane są kolejne doświetlenia, a także budowa trzech azyli dla pieszych na przejściach przy ul. Redyckiej.
Zrealizowane i zaplanowane przedsięwzięcia to dopiero początek długofalowego procesu modernizacji Sołtysowic. Wprowadzanie zmian jest rozłożone w czasie, gdyż do zrobienia jest sporo. Dodatkowo budżet miasta, obecnie szczególnie uszczuplony przez pandemię, nie zagwarantuje pokrycia kosztów wszystkich prac. Nie dziwi więc fakt, że władze miasta planują realizację wielu zadań przy udziale środków podmiotów zewnętrznych.
Z pomocą przyjdą prywatni inwestorzy