Szwecja: Władze apelują o strzelanie do młodych łosi

Administracja Östergötland, jednej z prowincji w południowej Szwecji, zmieniła zasady obowiązujące w czasie sezonu polowań w związku z niespotykanie ciepłym latem w Szwecji. Władze wzywają do odstrzelenia tak wielu łosiąt (cieląt łosia) jak to tylko możliwe - podaje thelocal.se.

Aktualizacja: 19.09.2018 19:28 Publikacja: 19.09.2018 17:31

Szwecja: Władze apelują o strzelanie do młodych łosi

Foto: stock.adobe.com

arb

Upał i susze panujące latem w Szwecji spowodowały, że w tym regionie Szwecji urodziło się mniej łosi, a stan zdrowia tych, które się urodziły, był gorszy niż zazwyczaj. W związku z tym - jak twierdzą władze - stwarza to ryzyko, że młode łosie nie będą rozwijać się właściwie.

Czytaj także: Japonia walczy z zakazem połowów wielorybów

W czasie sezonu łowieckiego 2018-2019 zakaz strzelania do młodych łosi został zawieszony, a administracja prowincji poinformowała, że celem jest zastrzelenie "co najmniej" tylu łosi ile planowano odstrzelić.

- Latem i jesienią łosie mają zwyczaj odżywiać się na zapas przed zimą. Ale wiele łosi, niemal wszystkie samice i młode, prawdopodobnie będą walczyć o odzyskanie sił po gorącym, ciężkim lecie - powiedział Emil Brangenfeldt, który jest odpowiedzialny za dziką zwierzynę w prowincji.

W ciągu ostatnich lat populacja jeleni, łosi i innych dzikich zwierząt w Östergötland znacznie się zwiększyła doprowadzając do sytuacji, w której między dzikimi zwierzętami dochodzi do rywalizacji o pożywienie. Jak mówi Brangenfeldt łosie zazwyczaj są największymi przegranymi tej walki.

Zimą łosie mają problem ze znalezieniem jagód, jednego z głównych składników ich diety, co ma negatywny wpływ na zdrowie zwierząt, zwłaszcza młodych.

Trudne warunki pogodowe panujące tego lata mogą mieć wpływ na reprodukcję łosi w kolejnych latach. Po suszy w 1992 roku w objętych nią częściach Szwecji liczba rodzących się młodych łosi zmniejszyła się o jedną trzecią.

Brangenfeldt tłumaczy, że samice łosi po gorącym lecie, jeśli dodatkowo latem urodziły młode, w kolejnych latach nie będą ich rodzić. Ponadto młode łosie, które urodziły się w niesprzyjających warunkach, nie przyczynią się do zachowania populacji zdrowych łosi - dodaje.

Dlatego władze administracyjne zdecydowały się "dopasować liczebność populacji do panujących warunków", nie tylko z powodów administracyjnych, ale również ze "względów etycznych". Chodzi o to, aby młode zwierzęta, zbyt słabe by przeżyć, nie musiały padać z powodu głodu w miesiącach zimowych.

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali