Upał i susze panujące latem w Szwecji spowodowały, że w tym regionie Szwecji urodziło się mniej łosi, a stan zdrowia tych, które się urodziły, był gorszy niż zazwyczaj. W związku z tym - jak twierdzą władze - stwarza to ryzyko, że młode łosie nie będą rozwijać się właściwie.
Czytaj także: Japonia walczy z zakazem połowów wielorybów
W czasie sezonu łowieckiego 2018-2019 zakaz strzelania do młodych łosi został zawieszony, a administracja prowincji poinformowała, że celem jest zastrzelenie "co najmniej" tylu łosi ile planowano odstrzelić.
- Latem i jesienią łosie mają zwyczaj odżywiać się na zapas przed zimą. Ale wiele łosi, niemal wszystkie samice i młode, prawdopodobnie będą walczyć o odzyskanie sił po gorącym, ciężkim lecie - powiedział Emil Brangenfeldt, który jest odpowiedzialny za dziką zwierzynę w prowincji.
W ciągu ostatnich lat populacja jeleni, łosi i innych dzikich zwierząt w Östergötland znacznie się zwiększyła doprowadzając do sytuacji, w której między dzikimi zwierzętami dochodzi do rywalizacji o pożywienie. Jak mówi Brangenfeldt łosie zazwyczaj są największymi przegranymi tej walki.