Na konsolidującym się i obrastającym w dodatkowe pakiety i usługi rynku Digital TV Research podliczyło przychody operatorów płatnej telewizji i firm telekomunikacyjnych, jakie pochodzą z subskrybowania kanałów telewizyjnych i wideo na żądanie.
Z raportu wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat łączne przychody tak podliczonej branży wzrosną (do 36,2 mld dol. w 2020 roku), ale będzie to wzrost śladowy, bo zaledwie o 1 proc. – W 50 ze 103 analizowanych firm, w tym sześciu z dziesięciu największych, wpływy w tym czasie spadną – podają analitycy.
To skutek zarówno nasycenia rynku, jak i nasilającej się na nim konkurencji. Chodzi m.in. o strony serwisów wideo w internecie. Jesienią na nowych europejskich rynkach (w tym francuskim i niemieckim) zadebiutował amerykański Netflix, który w przyszłym roku zapewne jeszcze rozszerzy działalność w tym regionie.
Na czele operatorów oferujących telewizję oraz VoD za pięć lat wciąż będzie się według prognoz plasować brytyjska platforma BSkyB, której wpływy z tych dwóch źródeł sięgną wtedy 6,44 mld dol. Kolejne będzie Liberty Global (właściciel UPC), ale obaj liderzy odnotują w nadchodzących latach spadki wpływów. Największym przegranym będzie w analizowanym przedziale czasowym francuski operator CanalSat – jego przychody z usług telewizyjnych spadną w tym czasie najbardziej, bo aż o 355 mln dol.
Po stronie wygranych, czyli tych wciąż odnotowujących zwyżki, znajdą się niemieckie Sky Deutschland i Kabel Deutschland oraz włoska platforma satelitarna Sky Italia.