Reklama

ONZ: Zimą Rosjanie stracili kilkudziesięciu ukraińskich jeńców

Co najmniej 32 ukraińskich jeńców wojennych (POW), niedawno wziętych do niewoli przez Rosję, zostało straconych między 1 grudnia 2023 r. a 29 lutego 2024 – wynika z opublikowanego dziś raportu Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR)
ONZ: Ukraińscy żołnierze w rosyjskiej niewoli byli miesiącami torturowani

ONZ: Ukraińscy żołnierze w rosyjskiej niewoli byli miesiącami torturowani

Foto: Telegram/Unian

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 762

Doniesienia o torturach lub zabijaniu ukraińskich jeńców wojennych w rosyjskich aresztach pojawiają się od początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie na pełną skalę.

Prokuratura Generalna podała, że według stanu na koniec lutego toczy się 19 dochodzeń w sprawie egzekucji 45 ukraińskich jeńców wojennych.

Czytaj więcej

Drastyczne nagranie egzekucji ukraińskiego jeńca. MSZ Ukrainy reaguje

Przez trzy miesiące Rosjanie stracili dziesiątki Ukraińców

OHCHR podał, że odnotował 12 przypadków egzekucji zimą na co najmniej 32 ukraińskich jeńcach wojennych.

Reklama
Reklama

„OHCHR zweryfikował trzy z tych incydentów, w których rosyjscy żołnierze dokonali egzekucji na siedmiu ukraińskich żołnierzach” – czytamy w raporcie opartym na wywiadach z 60 ukraińskimi żołnierzami zwolnionymi z niewoli.

Ich relacje potwierdziły wcześniej udokumentowane fakty dotyczące powszechnych tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania i karania ukraińskich jeńców wojennych w rosyjskiej niewoli, a także warunków przetrzymywania niezgodnych z prawem międzynarodowym, stwierdził OHCHR.

Czytaj więcej

Raport. ONZ potępia zabijanie ukraińskich i rosyjskich jeńców wojennych

Udokumentowane przypadki torturowania rosyjskich jeńców

OHCHR przeprowadził także wywiady z 44 rosyjskimi jeńcami wojennymi, którzy nie zgłosili stosowania tortur w oficjalnych ukraińskich miejscach przetrzymywania. Organizacja stwierdziła jednak, że istnieją „wiarygodne zarzuty dotyczące przypadków tortur i złego traktowania rosyjskich jeńców wojennych w miejscach przetrzymywania, gdzie trafili po ich wyprowadzeniu z pola bitwy” – wynika z raportu.

Dochodzenie przeprowadzone przez „Kyiv Independent” w grudniu ubiegłego roku ujawniło nieludzkie warunki przetrzymywania, głód i tortury w szczególności w jednym rosyjskim obozie: więzieniu w Oleniwce, zlokalizowanym w okupowanym przez Rosję obwodzie donieckim.

Konflikty zbrojne
Pilny apel MSZ do Polaków na Bliskim Wschodzie. „Natychmiast opuścić region”
Materiał Promocyjny
Nowy luksus zaczyna się od rozmowy. Byliśmy w showroomie EXLANTIX w Warszawie
Materiał Promocyjny
Rekordy sprzedaży i większy magazyn w Duchnicach
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosji tak trudno zastraszyć Estonię?
Konflikty zbrojne
Podjęto decyzję ws. pracowników ambasady USA w Izraelu. Chodzi o zagrożenie konfliktu z Iranem
Materiał Promocyjny
Arabia Saudyjska. W krainie gościnności
Konflikty zbrojne
Bomby spadły na Kabul. Pakistan: To już otwarta wojna
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama