Reklama

Rosjanie porwali kolejnego mera ukraińskiego miasta

Szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Staruch poinformował, że siły rosyjskie porwały mera miasta Dniprorudne Jewhena Matwiejewa.

Publikacja: 13.03.2022 10:11

Jewhen Matwiejew, mer miasta Dniprorudne w obwodzie zaporoskim

Jewhen Matwiejew, mer miasta Dniprorudne w obwodzie zaporoskim

Foto: dnrada.gov.ua

qm

Staruch napisał o tym na swoim koncie na Facebooku.

„Zbrodnie wojenne stają się systemowe. Mer Dnieprorudnego Jewhen Matwiejew został porwany” – czytamy we wpisie.

Informację o porwaniu mera ok. 18-tysięcznego miasteczka w obwodzie zaporoskim podał też Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. „Dziś rosyjscy zbrodniarze wojenni uprowadzili innego demokratycznie wybranego mera Ukrainy, Jewhena Matwiejewa, mera Dnieprorudnego. Przy zerowym wsparciu lokalnym, najeźdźcy zwracają się w stronę terroru. Wzywam wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do powstrzymania rosyjskiego terroru przeciwko Ukrainie i demokracji” - napisał.

11 marca ukraińskie media poinformowały o porwaniu mera Melitopola Iwana Fiodorowa. Jego miejsce pobytu jest nadal nieznane. Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło to porwanie jako zbrodnię wojenną.

Reklama
Reklama

W sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Fiodorow był torturowany w celu zmuszenia go do nagrania filmu z poparciem dla okupantów.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1389
Konflikty zbrojne
Zmasowany atak powietrzny na Ukrainę. Milion osób w Odessie bez prądu i wody
Konflikty zbrojne
Pete Hegseth odsuwa sekretarza armii od negocjacji pokojowych?
Konflikty zbrojne
„Wojna to sens istnienia Rosji”. Mychajło Podolak o roli USA i przyszłości Europy
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Konflikty zbrojne
Wenezuela oskarża USA o kradzież tankowca i piractwo
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama