Nigeryjska armia zabiła ważnego dżihadystę z Daesh

Nigeryjska armia poinformowała w czwartek, że zabiła nowego przywódcę Państwa Islamskiego Prowincji Afryka Zachodnia (ISWAP) w czasie operacji wojskowej.

Publikacja: 29.10.2021 10:48

Żołnierz na tle nigeryjskiej flagi

Żołnierz na tle nigeryjskiej flagi

Foto: Adobe Stock

arb

Armia Nigerii poinformowała o tym dwa tygodnie po ogłoszeniu śmierci byłego przywódcy ISWAP, Abu Musaba al-Barnawiego.

ISWAP jest odnogą organizacji terrorystycznej Boko Haram, która walczy z siłami zbrojnymi nigeryjskiej armii od ponad dekady. Obecnie ISWAP znajduje się w konflikcie z Boko Haram.

Rzecznik armii, gen. Bernard Onyuko, w wydanym oświadczeniu poinformował, że nigeryjscy żołnierze przeprowadzili kilka operacji naziemnych i powietrznych przeciw celom związanym z aktywnością ISWAP. W czasie tych operacji zginął Malam Bako, nowy lider ISWAP.

Czytaj więcej

Nigeria: Szturm na szkołę. Porwano 27 uczniów

Łącznie, w czasie operacji nigeryjskiej armii "zneutralizowano 38 terrorystów". ISWAP na razie nie potwierdziło informacji o śmierci swojego nowego przywódcy.

Gdyby informacje o śmierci Malama Bako potwierdziły się, wówczas byłby on czwartym przywódcą dżihadystów w Afryce, który zginął w tym roku.

38

Tylu terrorystów miało zostać wyeliminowanych w czasie operacji nigeryjskiej armii

Wcześniej, oprócz Abu Musaba al-Barnawiego, zginęli Abubakar Shekau, przywódca Boko Haram i Adnan Abu Walid al-Sahrawi, przywódca Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze, Adnan Abu Walid al-Sahrawi.

Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: dyplomatyczne groźby i niepewność na froncie
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Teraz czas na ruch Putina
Konflikty zbrojne
Trump „wkurzony” na Putina. Grozi Rosji cłami na ropę
Konflikty zbrojne
Państwa bałtyckie boją się zawieszenia broni. „Rosjanie nie wrócą do zbierania kukurydzy”
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Konflikty zbrojne
Zełenski zajął stanowisko w sprawie umowy mineralnej z USA. Postawił sprawę jasno
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście