W pierwszych rozdziałach swego Monitora Fiskalnego Fundusz stwierdził, że z jego badań wynika, iż publiczne nakłady na infrastrukturę, w tym również dotyczącą ochrony zdrowia, technologii cyfrowych i zmian klimatu mogą w ciągu 2 lat wpłynąć na wzrost gospodarczy w proporcji ponad dwa do jednego. Pełny Monitor Fiskalny zostanie przedstawiony podczas dorocznych posiedzeń MFW i Banku Światowego, które zaczną się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie i przedstawią aktualne oceny skutków pandemii na światową gospodarkę — pisze Reuter.

MFW uważa, że zwiększenie publicznych inwestycji o 1 proc. PKB w krajach rozwiniętych gospodarczo i rozwijających się zwiększy ich PKB o 2,7 proc., pozwoli stworzyć 7 mln bezpośrednich miejsc pracy i 20-33 mln wszystkich łącznie licząc też pośrednie skutki makro.

„Nawet przed pandemią globalne inwestycje były słabe od ponad dekady mimo walących się dróg i mostów w niektórych rozwiniętych krajach i zmasowanych potrzeb w zakresie infrastruktury transportu, czystej wody, urządzeń sanitarnych itp. w większości krajów rozwijających się i dokonujących przemian" — napisał w blogu dyrektor Funduszu ds. fiskalnych, Vitor Gaspar. Dodał, że „niskie globalnie stopy procentowe także sygnalizują, że jest to właściwy czas na inwestowanie" mimo częstych ostrzeżeń Funduszu o dużym wzroście zadłużenia krajów rozwijających się.

Niektóre kraje mające trudniejsze warunki finansowe będą musiały podejść stopniowo do zwiększania rozwoju infrastruktury, ale lepsze perspektywy wzrostu mogą być nagrodą, jeśli projekty są dobrze zarządzane i tworzą warunki przyszłemu wzrostowi. „Inwestycje są teraz pilnie wymagane w sektorach mających zasadnicze znaczenie w opanowaniu pandemii: w ochronę zdrowia, szkoły, bezpieczne budownictwo, bezpieczny transport i w infrastrukturę cyfrową" — stwierdza raport MFW.

Zdaniem Funduszu, publiczne inwestycje w infrastrukturę są możliwe do wykonania, można zrobić je szybko, jeśli rządy będą inwestować w utrzymanie stanu infrastruktury, dokonają przeglądu i wznowią projekty odroczone na początku pandemii, przyspieszą będące w przygotowaniu i zaplanują natychmiast inwestycje po pandemii. Publiczna pomoc na dostosowanie się do zmian klimatu zapewni ponad 100 proc. wzrostu, istnieje potrzeba zwiększenia obecnie planowanych 10 mld dolarów na dostosowanie się krajów do tego do ok. 25 mld dolarów.