Materiał powstał we współpracy z Kongresem Polska Moc Biznesu

Kongres jest jednym z najważniejszych wydarzeń biznesowych tego typu w kraju. Jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, która gromadzi przedstawicieli rządu, biznesu, nauki, samorządów, administracji, organizacji pozarządowych oraz ekspertów. Wydarzenie podejmuje najważniejsze tematy związane z gospodarką, bezpieczeństwem i innowacjami, a jego uczestnicy dyskutują o najważniejszych wyzwaniach i szansach w tych obszarach.

Podczas inauguracji kongresu Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, mówił o społecznym zapotrzebowaniu na bezpieczne i odporne środowisko cywilne oraz przedstawił założenia nowej ustawy przygotowanej przez MSWiA, która ma na celu stworzenie kompleksowego systemu opartego na istniejących już strukturach.

– Ta ustawa ma zmienić filozofię podejścia do ochrony ludności. Z tematu, który wydaje się obszarem dla służb czy urzędników, musi się to stać się tematem wszystkich obywateli. Wszyscy jesteśmy ludnością, która jest zagrożona i każdy powinien wnieść swój wkład, także biznes, nauka i wszystkie środowiska, które tworzą nasze społeczeństwo – podkreślił minister Siemoniak.

Kongresowe panele, rozmowy i spotkania odbywały się na pięciu scenach: BE READY!, BE SMART, BE VALUE, BE SAFE oraz Potok Społeczny.

Podczas debaty poświęconej bezpieczeństwu społecznemu na scenie BE READY! była mowa m.in. o kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem. Na jego najważniejszy aspekt wskazał Jarosław Grzywiński, prezes NASK: – Przede wszystkim to jest walka z dezinformacją; kwestie prawidłowej komunikacji to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa.

Mówił także o roli NASK – państwowego instytutu badawczego, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa.

– NASK to nie tylko edukacja i cyberbezpieczeństwo. To także dbałość o infrastrukturę krytyczną. Nie ma dnia, żebyśmy nie reagowali na incydenty krytyczne, a NASK ma wszelkie narzędzia, by wychwytywać wszelkie ataki – powiedział Jarosław Grzywiński.

Wśród wydarzeń na scenie BE SMART znalazł się panel dyskusyjny „Na co stawia Polska?”, poświęcony priorytetom prezydencji Polski w Radzie UE. W jego trakcie mowa była o kluczowych celach prezydencji, które mogą wpłynąć na przyszłość Europy, planom współpracy Polski z innymi państwami Unii przy ich realizacji oraz znaczeniu, jakie podczas prezydencji będzie miał głos biznesu.

– Polska prezydencja będzie chciała się skupić na kwestiach bezpieczeństwa i będziemy je rozumieć dość szeroko. Bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo biznesowe są ze sobą połączone. Od cen energii zależy bowiem poziom europejskiej konkurencyjności. To nie jest tak, że prezydencja jest w stanie zainicjować przepisy, ale my możemy wnosić postulaty na agendę i będziemy to robić. Jeżeli ceny energii w Europie są wyższe niż w Chinach, to nam to szkodzi. Ważna jest także kwestia konkurencyjności globalnej, tego, jak nasze przedsiębiorstwa, które muszą spełniać wymogi Zielonego Ładu, mogą konkurować z przedsiębiorcami, które tych obciążeń nie mają – wskazywał Ignacy Niemczycki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Zielona transformacja jest nieunikniona, ale trzeba to robić w sposób rozsądny, by jak najmniej szkodzić gospodarce. Biznes oczekuje trzech elementów: zapewnienia bezpieczeństwa geopolitycznego, konkurencyjnych cen energii oraz jej odpowiedniej ilości. Polityka musi właściwymi mechanizmami zapewnić, że będzie tej energii wystarczająco dużo i odpowiednio tanio – dodał przedstawiciel KPRM.

– Chcemy także podejmować wyraźne decyzje, by uniezależnić się od gazu z Rosji, kompletnie odciąć się od gospodarki rosyjskiej i nie wspierać tej machiny wojennej – podkreślił Ignacy Niemczycki.

Jedna z debat na scenie BE SAFE dotyczyła z kolei tematyki łączącej kwestie społeczne i gospodarcze. W centrum uwagi panelistów znalazła się bowiem termomodernizacja. Czy stanie się ona kluczowym elementem poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem? Jakie korzyści ekonomiczne i ekologiczne przynosi termomodernizacja budynków dla gospodarstw domowych i całego kraju? Na te pytania szukali odpowiedzi prelegenci.

– Idziemy w dobrym kierunku, ludzie są coraz bardziej świadomi. Wzrosła liczba wniosków dotycząca pełnej termomodernizacji – mówił Robert Gajda, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz zajmuje się rozdysponowywaniem środków dostępnych na programy związane z termomodernizacją budynków w Polsce.

Zwieńczeniem Kongresu Polska Moc Biznesu 2024 była uroczysta gala „DNA – bo pomaganie mamy w genach”. W jej trakcie ogłoszeni zostali laureaci prestiżowej nagrody za działania na rzecz solidarności i wsparcia społeczności dotkniętych kryzysami.

Z ponad 20 zgłoszeń jury wybrało finalistów w dwóch kategoriach: organizacje pozarządowe oraz biznes. Tegoroczna edycja skupiła się na pomocy powodzianom, a wyniki są odzwierciedleniem różnorodnych i wartościowych działań podejmowanych przez podmioty zgłoszone do nagrody.

Statuetki trafiły w tym roku do Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika (w kategorii organizacji pozarządowych) oraz spółki Colian (w kategorii przedsiębiorstw).

– Pomaganie to nie tylko akt solidarności, ale także budowanie lepszej przyszłości. Tegoroczni laureaci pokazują, że współpraca i szybkie działania przynoszą realne efekty – podkreślił Artur Beck, producent Kongresu.

Materiał powstał we współpracy z Kongresem Polska Moc Biznesu