Chiński wzrost zmaga się z wyzwaniami

Gospodarka Chin powiększyła się w IV kwartale o 4 proc. rok do roku, gdy średnio spodziewano się 3,6 proc. Wzrost gospodarczy za cały 2020 r. wyniósł 8,1 proc. Średnia prognoz analityków mówiła o 8,4 proc.

Publikacja: 17.01.2022 21:00

Chiński wzrost zmaga się z wyzwaniami

Foto: Adobe Stock

„Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że środowisko zewnętrzne jest bardziej skomplikowane i niepewne, a gospodarka krajowa jest pod potrójną presją spadku popytu, szoku podażowego i pogarszających się oczekiwań" – stwierdziło chińskie Narodowe Biuro Statystyczne.

– Lepsze od prognoz dane o PKB nie zmieniają większego kontekstu. Gospodarka chińska mierzy się teraz z wieloma przeciwnymi wiatrami i wdrażany jest cykl luzowania polityki – wskazuje Larry Hu, główny chiński ekonomista Macquarie Banku.

Chiny zmagają się obecnie z kryzysem na rynku nieruchomości koncentrującym się wokół problemów części mocno zadłużonych deweloperów, takich jak China Evergrande Group. O kryzysie tym świadczą choćby dane opublikowane w poniedziałek. Mówią one, że inwestycje w nieruchomości spadły w Chinach w grudniu o 17 proc. w porównaniu z listopadem i o 14 proc., licząc rok do roku. Sprzedaż domów i mieszkań (liczona według ich wartości) zmniejszyła się aż o 19,6 proc. r./r. i był to już szósty z rzędu miesiąc jej spadku.

Od października siedmiu chińskich deweloperów zbankrutowało na długu dolarowym. Podczas poniedziałkowej sesji doszło zaś do wyprzedaży obligacji części chińskich potentatów z tej branży. Papiery Country Garden Holdings, największego dewelopera w Państwie Środka, zapadające w 2024 r. zniżkowały o 12,9 centów do 67,7 centów za dolara nominalnej wartości.

– Ryzyko w chińskim sektorze nieruchomości rośnie, co widać choćby w trudnych warunkach refinansowania nawet dla firm o najlepszej opinii – uważa Wei Liang Chang, strateg DBS Banku.

Zagrożeniem dla gospodarki jest również chińska polityka wprowadzania lokalnych lockdownów po wykryciu nawet najmniejszych ognisk zakażeń Covid-19. Zakażenia wariantem Omikron wykryto już m.in. w Pekinie, Szanghaju i w Shenzhen.

– Naszym zdaniem Chiny mają możliwość luzowania restrykcji covidowych, co zwiększyłoby konsumpcję oraz poprawiło nastroje na rynkach. Jest jednak mało prawdopodobne, że to zrobią przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie i przed marcowym posiedzeniem parlamentu – uważa Bruce Pang, ekonomista z firmy China Renaissance.

Gospodarkę stara się wspierać Ludowy Bank Chin. W poniedziałek obciął swoją stopę pożyczek średnioterminowych z 2,95 proc. do 2,85 proc. Obniżył ją po raz pierwszy od kwietnia 2020 r. Ma to skutkować uwolnieniem w systemie finansowym 200 mld juanów (124,6 mld zł). Obciął też stopę dla transakcji odwróconego repo z 2,2 proc. do 2,1 proc.

Chińskie indeksy giełdowe pozytywnie zareagowały na te działania. Shanghai Composite zamknął się w poniedziałek 0,6 proc. na plusie. Od początku roku indeks ten spadł jednak o 2,7 proc., a przez ostatnie 12 miesięcy zniżkował o 1,5 proc.

– Cięcie stóp to dobra podstawa, by ustabilizować oczekiwania przed Chińskim Nowym Rokiem, ale potrzebna będzie kombinacja działań fiskalnych oraz w polityce przemysłowej i zatrudnienia, by wzmocnić wzrost gospodarczy – prognozuje Pang.

Xi Jinping, prezydent Chin, w swoim wystąpieniu na wirtualnym forum w Davos, stwierdził, że ma zaufanie do gospodarki chińskiej. Ostrzegł jednak, że zacieśnianie polityki pieniężnej na Zachodzie może zaszkodzić rynkom wschodzącym. Jego zdaniem potrzebna jest więc koordynacja polityki gospodarczej.

Gospodarka
UE przedłuży sankcje wobec Rosji, opór Węgier złamany. Jak „przekonano” Orbána?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Gospodarka
Bruksela dla „Rzeczpospolitej”: wejście Grenlandii do UE zależy od niej samej. A Trump eskaluje naciski
Gospodarka
Trump stał się łagodny dla Pekinu?
Gospodarka
Amerykanie ustąpili. Przedstawicielka Rosji w MFW jedzie do Waszyngtonu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku