Aktualizacja: 22.02.2025 10:34 Publikacja: 09.02.2023 03:00
Bukowina Tatrzańska
Foto: Adobe Stock
Rynek kapitałowy szykuje się już na 23. edycję konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej. Odbędzie się ona w dniach 1–4 marca. Wydarzenie to nie tylko na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń rynkowych, ale też śmiało można je zaliczyć do najważniejszych wydarzeń tego typu. Merytoryka plus rozmowy kuluarowe i część integracyjna to idealna rekomendacja do tego, by spędzić kilka dni w Tatrach.
Konferencja organizowana przez IDM już dawno przestała być imprezą skierowaną wyłącznie do branży maklerskiej. Poruszane są podczas niej liczne tematy związane z samym rynkiem kapitałowym, ale także gospodarką. Nie inaczej będzie podczas tej edycji. Najlepiej świadczy o tym fakt, że tegoroczna impreza będzie odbywać się pod tytułem „Uczestnicy rynku kapitałowego wobec wyzwań współczesnej gospodarki” i będzie poświęcona wyzwaniom, jakie stoją przed firmami inwestycyjnymi i przedsiębiorstwami, ustawodawcą, regulatorem, administracją rządową i pozostałymi uczestnikami rynku w związku z potrzebą finansowania rozwoju polskich przedsiębiorstw i inwestycji. W programie konferencji jest około 20 paneli, warsztatów oraz prezentacji.
Atmosfera na rynkach w ostatnich dniach wyraźnie zgęstniała, a zyski zrealizować dość łatwo.
Ostatnia dobra passa indeksu każe postawić pytanie, czy wzrosty mają uzasadnienie w fundamentach największych spółek. Sprawdziliśmy.
WIG20 stracił w czwartek 0,8 proc. i wrócił tym samym w okolice 2600 pkt. Wciąż jednak za wcześniej jest na to, by mówić o zmianie trendu.
Rynki na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie koalicji z lewicą lub wystraszyć dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Rynki na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie koalicji z lewicą lub wystraszyć dobry wynik nacjonalistów z AfD.
INWESTYCJE | Walory notowane na rozwiniętych rynkach mają nieporównywalnie lepszą płynność
W przypadku rozwodu, były małżonek uczestnika PPK otrzyma środki przypadające mu w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków. Natomiast w razie śmierci uczestnika PPK, który w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, jego małżonek otrzyma połowę środków z rachunku PPK zmarłego w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.
Rozpoczęcie przez uczestnika PPK w wieku 60+ wypłaty środków ze swojego rachunku PPK spowoduje, że nie otrzyma on już nowych wpłat do PPK (ani dopłat rocznych), choćby nadal pracował. Dotyczy to także sytuacji, gdy ma kilka rachunków PPK i rozpoczął wypłatę tylko z jednego z nich.
Na polskim rynku M&A od trzech lat widać duże ożywienie. Najwięcej transakcji jest w sektorze nowych technologii, ale ten trend zaczyna hamować.
Wpłaty do PPK stanowią określony procent wynagrodzenia uczestnika PPK, zgodnie z definicją „wynagrodzenia” zawartą w ustawie o PPK. Wpłaty nalicza się i pobiera w terminie wypłaty wynagrodzenia uczestnikowi.
Zapowiedziana podwyżka taryf na import stali oraz aluminium do Stanów Zjednoczonych grozi rozpoczęciem wojny handlowej z Unią Europejską. Jak na razie wygląda jednak na to, że inwestorzy nie wystraszyli się takiego zagrożenia.
W poniedziałkowym wydaniu „Twój Biznes”, codziennego podcastu Rzeczpospolitej o gospodarce, mówimy o rekordowych oszczędnościach Polaków, rosnących kosztach opieki zdrowotnej dla pracowników, kolejnych decyzjach Donalda Trumpa oraz szczycie AI w Paryżu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas