Aktualizacja: 28.11.2016 20:16 Publikacja: 28.11.2016 19:45
Foto: Waldemar Kompała
Znacząca większość Polaków, bo aż 66 proc., zarabia jednak mniej od tej kwoty. Jednak ponad 5 proc. otrzymuje 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. To w tej grupie lądują menedżerowie wyższego szczebla i wykwalifikowani specjaliści, wśród których prym wiodą lekarze i informatycy. Ich rynek pracy drastycznie różni się od tego, który zna na co dzień większość Polaków.
Za jeden z najbardziej rozchwytywanych zawodów uchodzi od lat informatyk. Ale tak jak wśród lekarzy są dziesiątki możliwych specjalizacji, tak i informatyk informatykowi nierówny. Rozpiętość ich płac jest olbrzymia: od 4 tys. zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pomijając funkcje, jakie można zajmować w organizacjach, a które wpływają na wynagrodzenie, na szczycie piramidy specjalistów od IT znajdują się programiści. Mediany ich zarobków – jak wynika z raportu firmy Sedlak & Sedlak – oscylują w okolicach 10 tys. zł brutto. Ale i tak co szósty z tych, którzy otrzymują takie kwoty, jest niezadowolony ze swojego wynagrodzenia.
Największymi wyzwaniami są wspieranie polskiego wzornictwa, podejmowanie inicjatyw edukacyjnych oraz zadbanie o dziedzictwo IWP bez regularnego wsparcia finansowego – mówi Michalina Pietrzyk, wiceprezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
W najbliższy wtorek odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Choć sondaże są wyrównane, jedno jest pewne: protekcjonistyczne zapędy oraz brak chęci realnej redukcji deficytu budżetowego zwyciężą, niezależnie kto zostanie głową państwa - pisze młody ekonomista.
Dane historyczne wskazują, że październik i IV kwartał są okresami dobrymi dla kryptowalut. Ostatnio tym aktywom znów zaczęły sprzyjać rosnące szanse wyborcze Donalda Trumpa. Wybory mogą być pozytywnym impulsem dla części inwestorów.
Cyfryzacja dotyka każdej sfery działalności człowieka. To proces, który towarzyszy także biznesowi bez względu na branżę i skalę działalności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
O społecznej odpowiedzialności biznesu mówi się coraz więcej. To, co kiedyś było modą, teraz staje się obowiązkiem. Firmy muszą odpowiadać na potrzeby społeczeństwa i środowiska.
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Po długich bojach rząd podjął decyzję na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas