Faktoringiem najczęściej posiłkują się firmy, których głównym źródłem dochodów jest sprzedaż towarów lub usług z odroczonym terminem płatności, ale nie tylko. Doceniają go również przedsiębiorstwa, które szukają finansowania bieżącego rozwoju, zabezpieczenia kredytu kupieckiego udzielanego odbiorcom, dążące do poprawy płynności oraz charakteryzujące się dużą sezonowością. Faktoring jest też odpowiednią formą finansowania dla wszystkich tych przedsiębiorstw, które po prostu chcą zaplanować swoje przychody i wiedzieć jak nimi gospodarować.
Zobowiązania pozabilansowe
Usługa, polegająca na wykupie przez faktorów nieprzeterminowanych wierzytelności, czyli faktur należnych od odbiorców, zapewnia szybki dostęp do gotówki za dostarczony towar. Poprawia więc nie tylko płynność finansową firmy, ale również strukturę bilansu oraz wskaźniki rotacji należności. Przy czym wskaźniki opisujące zadłużenie nie ulegają pogorszeniu, ponieważ faktoring jest zobowiązaniem pozabilansowym.
Polski Związek Faktorów podkreśla nawet, że pozyskując kapitał obrotowy w ramach faktoringu firma utrzymuje swoje wskaźniki finansowe na takim poziomie, że może ubiegać się o kredyt inwestycyjny na dalszy rozwój, mimo że dotąd nie spełniała restrykcyjnych warunków. To również ma znaczenie.
Zainteresowanie faktoringiem rośnie więc z roku na roku – przed dekadą obroty firm factoringowych wynosiły 14,1 mld zł – dzisiaj, i to tylko po trzecim kwartale tego roku, jest to już 132,1 mld zł. To wzrost o prawie 837 proc. Polski rynek faktoringowy jest więc jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. Od kilku lat rozwija się dużo szybciej niż cała gospodarka. Świadomość usługi wśród przedsiębiorców również rośnie. Dla wielu firm faktoring staje się usługą finansową pierwszego wyboru, ponieważ dostrzegają korzyści jakie niesie ze sobą ta forma finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa.
Pewne i niepewne
Usługi faktoringowe oferują wyspecjalizowane instytucje i banki. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z faktoringu pełnego, który uwalnia od ryzyka zapłaty przez kontrahenta lub faktoringu niepełnego.