Epidemia rujnuje polski przemysł

W marcu koniunktura w polskim przemyśle pogorszyła się najbardziej od co najmniej 1998 r. Produkcja malała najszybciej od grudnia 2008 r., czyli globalnego kryzysu finansowego.

Aktualizacja: 01.04.2020 10:43 Publikacja: 01.04.2020 10:33

Epidemia rujnuje polski przemysł

Foto: Adobe Stock

Taki obraz sytuacji w przemyśle maluje PMI, wskaźnik koniunktury bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki firm. W marcu spadł do 42,4 pkt z 48,2 pkt w lutym. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie spodziewali się jego zniżki do 45 pkt, ale rozbieżności opinii były rekordowo duże. Pesymiści liczyli się ze spadkiem PMI do 30 pkt, optymiści oczekiwali wyniku na poziomie 46 pkt.

Każdy odczyt poniżej 50 pkt oznacza, że w odczuciu ankietowanych menedżerów logistyki przemysł przetwórczy kurczy się w ujęciu miesiąc do miesiąca, wskazania wyższe oznaczają zaś rozwój tego sektora. Dystans od tej granicy jest miarą tempa tych zmian. W tym świetle marzec był już 16 miesiącem recesji w polskim przemyśle. W praktyce przemysł wciąż solidnie się rozwijał. Marzec niemal z pewnością przyniósł jednak rzeczywiste załamanie w tym sektorze.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno