Aktualizacja: 11.05.2025 11:20 Publikacja: 06.07.2023 03:00
Tylko co piąte gospodarstwo rolne planuje w tym roku inwestycje
Foto: Adobe Stock
Wysoki poziom kosztów produkcji rolnej to dziś największe wyzwanie stojące przed polskim rolnictwem. Wskazuje je 44 proc. ankietowanych rolników – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Santander Leasing przez Instytut Badawczy Kantar Polska. Na kolejnych pozycjach znalazły się ceny skupu (20 proc.), zmiany klimatyczne (10 proc.) i napływ płodów rolnych z Ukrainy (7 proc.). Co ciekawe, wielkość gospodarstwa rolnego czy specjalizacja nie różnicują w istotny sposób odpowiedzi na to pytanie.
– Bieżąca sytuacja w sektorze rolnym jest dynamiczna i kolejne kwartały przynoszą pogorszenie nastrojów rolników, co potwierdzają realizowane cyklicznie badania wskaźnika koniunktury w rolnictwie Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej – mówi Piotr Domagała, dyrektor ds. sektora rolnego w Santander Leasing. – Na podstawie analizy z drugiego kwartału 2023 r. możemy wskazać, że następuje obniżenie poziomu oszczędności gospodarstw rolnych w wyniku silnych czynników inflacyjnych w gospodarce narodowej oraz następuje wzrost wydatków na nabycie nawozów, pasz treściwych czy też środków ochrony roślin. Badanie potwierdza również obniżenie przychodów gospodarstw rolnych w wyniku spadku wielkości sprzedaży i cen skupu podstawowych produktów rolnych – dodaje Domagała.
Część analityków spodziewa się, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się nawet przed końcem roku na wznow...
– Dostosowanie stóp procentowych nie oznacza początku cyklu obniżek - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podcz...
Wszyscy w Stanach Zjednoczonych, konsumenci i przedsiębiorstwa chcieli w marcu zdążyć przed wejściem w życie now...
Popyt wzrósł o 3,6 proc. od lutego, wobec mediany szacunków 1,3 proc. w badaniu Bloomberga. Bez dużych zamówień...
Rada Polityki Pieniężnej obniży 7 maja stopy procentowe o 50 punktów bazowych – niemal jednogłośnie uważa blisko...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas