Jak wynika z badania „Małe, średnie firmy – wielkie wyzwania”, zrealizowanego przez agencję badawczą IQS na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Wiener, dla 77 proc. przedsiębiorców największym wyznaniem ostatnich lat była inflacja, z czego 44 proc. oceniło jej wpływ jako „bardzo duży”. Na drugim miejscu wśród najczęściej wspominanych wyzwań był wzrost kosztów pracy – ich wpływ odczuło 70 proc. firm. Ten sam odsetek badanych wskazał również na koszty paliw jako kluczowy czynnik wpływający na kondycję ich przedsiębiorstwa. Sześciu na dziesięciu właścicieli firm wymieniło także pandemię i lockdown jako czynniki o największym wpływie na ich sytuację. 58 proc. badanych odczuło rosnące koszty energii i prądu – ten czynnik miał szczególnie duży wpływ na największe firmy, z których 78 proc. wskazało to utrudnienie jako jedno z najważniejszych w ostatnim czasie.
Czytaj więcej
Inflacja sprawiła, że wart setki miliardów złotych rynek zamówień publicznych to dziś pole trudnych rozmów firm z zamawiającymi. Po jednej stronie mamy wzrost kosztów realizacji umów, po drugiej – coraz bardziej napięte budżety.
Kolejny cios, który w ostatnich latach uderzył polskich przedsiębiorców, to wysokie podatki – na ich duży wpływ na kondycję firm narzeka 56 proc. badanych. 47 proc. z nich znacząco odczuło też zmiany przepisów podatkowych, szczególnie dotknęło to najmniejsze firmy (zatrudniające od jednego do dziewięciu pracowników), gdzie ten czynnik wskazało 68 proc. badanych.
Wpływ wojny w Ukrainie na kondycję przedsiębiorstw 44 proc. firm oceniło jako duży, 25 proc. jako umiarkowany, a 29 proc. jako mały. Zaburzony łańcuch dostaw miał duży wpływ na kondycję 39 proc. przedsiębiorstw, 26 proc. oceniło go jako umiarkowany, a 32 proc. jako mały. Na skomplikowaną księgowość narzekało 32 proc. badanych, jednocześnie 35 proc. nie odczuło jej negatywnego wpływu na prowadzenie działalności. Problemy kadrowe miały dla największej liczby firm (49 proc.) mały wpływ na kondycję, 28 proc. uznało ich wpływ za umiarkowany, a 21 proc. – za duży.