Biznes nie widzi barier dla podwyżek cen

Wzrost cen w kategoriach bazowych, czyli z pominięciem nośników energii i żywności, nie traci impetu. To utrudni sprowadzenie inflacji do celu NBP.

Publikacja: 17.03.2023 03:00

Biznes nie widzi barier dla podwyżek cen

Foto: Adobe Stock

Główna z czterech miar inflacji bazowej, które publikuje Narodowy Bank Polski, wzrosła w lutym o 1,3 proc., po zwyżce o 0,9 proc. w styczniu i 0,6 proc. w grudniu. W ujęciu rok do roku zwyżka sięgnęła 12 proc., po 11,7 proc. w styczniu i 11,5 proc. w grudniu.

Dane o tzw. inflacji bazowej, które opublikował w czwartek Narodowy Bank Polski, potwierdziły przypuszczenia ekonomistów, że choć inflacja ogółem minęła już szczyt, to jej sprowadzenie do celu NBP (2,5 proc. rocznie z tolerancją odchyleń o 1 pkt proc. w każdą stronę) będzie trudne i długotrwałe. – Sądziliśmy, że inflacja bazowa ustanowi swój szczyt w lutym, podobnie jak główny wskaźnik inflacji. Obecnie wydaje się to mniej pewne, a inflacja bazowa może pozostać na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas – oceniają ekonomiści z Santander BP. – Nie sądzimy, aby inflacja bazowa dała RPP powody do myślenia o obniżkach stóp w tym roku – dodali.

W środę GUS podał, że wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w lutym o 18,4 proc. rok do roku, a nie o 18,7 proc., jak przeciętnie szacowali ankietowani przez nas ekonomiści. Co więcej, po ponownym obliczeniu inflacji w styczniu, z wykorzystaniem zaktualizowanego składu CPI, okazało się, że w tamtym miesiącu wyniosła ona 16,6 proc., a nie 17,2 proc., jak wstępnie podawał GUS. Za sprawą niższego punktu startowego w całym 2023 r. inflacja może być nieco niższa, niż oczekiwali wcześniej ekonomiści.

Czytaj więcej

Zamglony widok ze szczytu. Inflacja nie wyhamuje za szybko

Jednocześnie wielu z nich już w środę oceniało, że w tle widać dużą uporczywość inflacji bazowej, która w większym stopniu niż inflacja CPI odzwierciedla presję na wzrost cen pochodzenia krajowego. Wynika to m.in. z dobrej wciąż koniunktury na rynku pracy, która pozwala firmom przerzucać na konsumentów wzrost kosztów. To oznacza, że nawet jeśli w najbliższym czasie inflacja ogółem będzie gwałtownie spadała pod wpływem wysokiej bazy odniesienia dla cen paliw, energii i żywności, to gdy te statystyczne efekty wygasną, inflacja ustabilizuje się na wysokim, dalekim od celu NBP poziomie.

Przed środowymi danymi GUS ankietowani przez nas ekonomiści przeciętnie szacowali, że inflacja bazowa wyniosła w lutym 11,9 proc., a w styczniu 11,8 proc. To oznacza, że w lutym wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem był wolniejszy, niż sądzili ekonomiści, ale gdy pominąć ceny energii i żywności, był szybszy.

W porównaniu z poprzednim miesiącem główny wskaźnik inflacji bazowej wzrósł w lutym o 1,3 proc., po 0,9 proc. w styczniu i 0,6 proc. w grudniu. W ciągu trzech miesięcy podskoczył więc o ponad 2,8 proc. – Pod tym względem początek 2023 r. wygląda gorzej niż 2022 r. – zauważyli na Twitterze ekonomiści z ING Banku Śląskiego. Podobnie jak analitycy z Santander BP oceniają oni, że „lepka” inflacja bazowa nie pozwoli RPP na obniżkę stóp procentowych w 2023 r.

Na źródła uporczywości inflacji bazowej wskazują wyniki badań wśród firm, które opublikował w czwartek EY. Ankietowane w listopadzie ub.r. firmy (głównie średnie) w 80 proc. wskazywały, że w związku ze wzrostem kosztów energii – który jest daleki od zakończenia – planują podwyższać ceny swoich produktów. Jednocześnie tylko 11 proc. wskazywało, że zamierzają zmniejszyć koszty zatrudnienia, a 31 proc. deklarowało, że zmniejszy swoją marżę. To wskazuje, że firmy dostrzegają wciąż sporą przestrzeń do podwyższania cen.

Dane gospodarcze
Kiedy spadną stopy procentowe? Rusza posiedzenie RPP, potem przemówi Adam Glapiński
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Dane gospodarcze
Nowe dane o PMI dla polskiego przemysłu. Duży wzrost optymizmu przedsiębiorców
Dane gospodarcze
Polska gospodarka ruszyła. Wzrost PKB większy niż oczekiwano
Dane gospodarcze
EBC musi ciąć stopy procentowe szybciej niż Fed
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy USA nieco zwolnił