– W planach jest rozbudowa istniejącej farmy wiatrowej i budowa nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych na pozostałych terenach rekultywowanych kopalni. Potencjał nowych turbin wiatrowych szacuje się na nawet 100 MW, z kolei szacunkowy potencjał fotowoltaiki to kolejne 100 MW – informuje PGE.
Dużymi terenami po kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego dysponuje ZA PAK. – Łączna powierzchnia gruntów zrekultywowanych i będących w trakcie rekultywacji wynosi ponad 8800 ha. Grunty były i są rekultywowane w kierunku rolnym, leśnym, wodnym, przemysłowym i rekreacyjnym – informuje Paulina Sakowska-Ludwiczak, specjalista ds. public relations ZE PAK. Dodaje, że grupa planuje wykorzystać część gruntów pod inwestycje związane z fotowoltaiką i farmami wiatrowymi.
Tauron Wytwarzanie realizuje program budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach należących do koncernu o łącznej mocy 75–150 MW. Obejmuje on kilka lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy. Projekty są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji wskutek długotrwałej działalności przemysłowej. Są to przede wszystkim tereny po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych.
Bogdanka w tym roku planuje rekultywację 2 ha hałdy odpadów wydobywczych. Realizowane prace obejmują przykrycie jej warstwą ziemi, wysianie traw i zasadzenie drzew. – Jest to element rekultywacji obiektu w ramach zagospodarowania hałdy do celów sportowo-rekreacyjnych – informuje biuro prasowe Bogdanki.
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA
Jak społeczności energetyczne zmieniają rynek i obniżają koszty
Dołącz do dyskusji
Do końca roku ma ruszyć produkcja maszyn górniczych i elementów do nich w Jastrzębskich Zakładach Remontowych (grupa JSW). Inwestycja realizowana jest na terenie po kopalni węgla kamiennego Krupiński. – W roku 2019 spółka rozpoczęła proces inwestycyjny związany z budową nowoczesnego obiektu budowlanego oraz jego wyposażeniem, gdzie będzie miała miejsce nowa produkcja. Łączny budżet projektu to ok. 94,5 mln zł – podaje Sławomir Starzyński, rzecznik JSW.
W KGHM jedyne tereny pokopalniane na powierzchni to hałdy pozostałe po budowie szybów górniczych i miejsca po zlikwidowanych placach szybowych. Jest ich kilkanaście. – Najczęściej tereny są zalesiane, ale za każdym razem prowadzona jest analiza dotycząca przeznaczenia tego terenu. Obecnie prowadzimy rekultywację terenu po Piaskowni Obora i planowane jest postawienie na nim farmy fotowoltaicznej – informuje Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji KGHM.